CRI Türk Dış Haberler Servisi

Mali Yeniden Yapılandırma Bakanı İbrahim İkassa, Mali’de başlayan yeni dönemi anlattı, Bakan İkassa, Türkiye, Çin ve Rusya’nın Mali’nin dostu olduğunu ve ülkesinin egemenliğine saygı gösterdiklerini belirten İkassa, “Mali’ye tehdit oluşturan ülkelerle, Mali’nin çıkarına olan ülkeler açık ve net.” dedi.

Mali Yeniden Kuruluş Bakanı İbrahim İkassa Maïga, Türkiye, Çin ve Rusya’nın iş birliğiyle Fransız yaptırımlarını aşacaklarını belirtti. United World International 24 Ocak’ta, “Yaptırımların ve Çok Kutupluluğun Kavşağında Mali” adlı konferansında Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Koray ile birlikte konuşmacı olan Bakan İkassa, CRI Türk’ün sorularını da yanıtladı.

“Mali’nin Asya ülkeleriyle olan ilişkilerine Batılı ülkelerin tepkisini ne olabilir? Yeni bir vekalet savaşı riski görüyor musunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Biz bundan sonra dış ilişkilerimizi Mali halkının çıkarları doğrultusunda yürütme kararı aldık. Yani diğer devletlerle olan ilişkilerimizde Mali halkı ve devleti için avantajlı ve doğru olan stratejiyi izleyeceğiz. O stratejide de öncelikli olarak güvenlik için teröristlerle mücadele, bağımsızlık, egemenlik ve toprak bütünlüğümüz geliyor. Ayrıca kendimiz anayasal, yönetsel, seçimlerle ilgili reformlar yapacağız. Ancak egemenliğimizle ilgili diğer devletlerin reform taleplerine karşılık vermeyeceğiz. Bu ilkeleri kabul eden saygı duyan tüm ülkelerle diplomatik ilişki kurarız: Çin, Rusya, Türkiye, Cezayir, Fas… Bunun dışında geri kalan her şey spekülasyondur.”

“RUSYA VE ÇİN EGEMENLİĞİMİZE SAYGI DUYUYOR “

“Şimdi Mali’de Wagner varlığından bahsediyorlar. Biz Mali yönetimi olarak Wagner’le ilişki kurmadık, Wagner’i temsil ettiğini söyleyen kimse bize gelmedi. Bizim Rus devleti ile ilişkilerimiz var. Mali Dışişleri ile Rus Dışişleri görüşüyor, Ticaret Bakanlarımız görüşüyor, aynı şekilde Savunma Bakanlığımız da Rus mevkidaşları ile ilişki halinde. Wagner iddialarını ortaya atan ise yine Fransız medyası, Fransa otoriteleri. Şimdi tehdidin nerden geldiğini soruyorsanız, Rusya neden tehdit olsun? Çin neden Mali’ye tehdit oluştursun? Bu ülkeler Fransa’ya tehdit oluşturuyorsa bilemem ama aksine Mali’nin çıkarları ile örtüşüyorlar, tehdit oluşturmuyorlar.”

“ÇİN VE RUSYA BMGK’DE BİZİ SAVUNDU”

“Çin ile Rusya bizim bağımsızlığımıza saygı duyuyor ve Mali’nin altyapısının oluşturulmasına yardımcı oluyorlar. Altyapı hizmetleri, eğitim imkanları, burs imkânları… İşte bunlar, Çin ve Rusya ile iş birliğinin avantajları. Ayrıca Çin ve Rusya BMGK’de bizi savundu, korudu. Bunu nasıl unuturuz? Nasıl deriz bu ülkeler bize tehdit oluşturuyor, diye. Biz ülkemize tehdit oluşturan ülkeleri iyi tanıyoruz. Mesele bizim için çok net. Avrupa ülkeleri terörle mücadele diye Barkan gibi operasyonlarla bütün Sahel’e yayıldı ama hiçbir sonuç alamadı. Rusya ile ise cihatçı terörle mücadele kısa sürede sonuç verdi. Sonuç ortada. Mali’ye tehdit oluşturan ülkelerle, Mali’nin çıkarına olan ülkeler açık ve net.”

“FRANSA TERÖRLE MÜCADELEDE GERÇEK BİR FAYDA SAĞLAMADI”

Konuşmacılar konferansta Mali’ye yönelik yaptırımları, Mali’nin Türkiye dâhil diğer ülkelerle iş birliğini ve Afrika’daki sömürgecilik karşıtı hareketin geleceğini ele aldı. 9 Ocak’ta Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) üye ülkeleri seçimlerin Aralık 2026’ya kadar 5 yıl ertelenmesi gerekçesiyle Mali’ye yaptırım uygulama kararı aldı.

Fransa’nın terörle mücadelede Mali’ye gerçek bir yardım sağlamadığını belirten Bakan İkassa, şunları kaydetti:

“Mali, Fransa’ya hayır, ECOWAS’a hayır, demeye karar verdi. Son 10 yılda gördüğümüz şey, Mali hükümeti ve kurumlarının kendi başına bir karar alamadığıdır. Kararlar başka yerlerde alındı.”

“Dostumuz sensin, Türkiye. Dostumuz, Rusya. Dostumuz, Çin. Dostumuz, Gine, Moritanya, Cezayir ve Fas. Dünyanın Fransız egemenliğinde olmayan diğer tüm ülkeleri” ifadelerini kullanan Bakan, Kurtuluş Savaşı’na atıfla Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük bir lider olduğunu söyledi.

“SORUNLARIN KAYNAĞI YENİ FRANSIZ SÖMÜRGECİLİĞİ”

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Koray, konferansta yaptığı konuşmada “Bugün yaptırımlar, emperyalist sistem tarafından gelişmekte olan ülkelerin iç işlerine müdahale etmek için hegemonyacı bir araç olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Sorunların kaynağı Fransa’nın yeni sömürgeciliğidir.” dedi.

Ankara’nın Mali’yi desteklemesi gerektiğini belirten Koray, “Türkiye’nin emperyalist sistemi sınırlayan her adımının Mali’nin davasına da hizmet edeceğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.