CRI Türk Dış Haberler Servisi

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yemin ederek göreve başlayan Joe Biden’ın Dışişleri Bakan adayı Anthony Blinken; Senato’da yaptığı konuşmada Türkiye, Çin Halk Cumhuriyeti ve Rusya’yı hedef aldı.

Blinken, Senato Dışişleri Komitesi’nde Türkiye’yi “sözde stratejik ortak” tanımlayarak Rusya’dan satın alınan S-40O hava savunma sistemleri nedeniyle daha fazla yaptırım uygulanabileceği sinyalini verdi. Ankara ve Moskova’nın aynı çizgide olmasının kabul edilemeyeceğini ileri süren Blinken, sözlerini “Mevcut yaptırımların yarattığı etkiye bir bakıp görmemiz ve daha sonra da daha fazlasına gerek olup olmadığına karar vermemiz gerekiyor.” diye sürdürdü.

Görev süresi dün sona eren eski ABD Başkanı Donald Trump yönetimi, Batılı “ortaklarından” yanıt alamamasının ardından Rusya’dan hava savunma sistemin temin eden Türkiye’yi ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamında cezalandırmıştı. Yaptırımlar kapsamında Savunma Sanayii Başkanlığının ABD’den ihracat lisansı ve kredi alması engellenirken çok sayıda gözlemci Ankara’ya karşı atılan adımların yeterli olmadığı görüşünü dile getirmişti.

TEHDİTLER BLINKEN İLE SINIRLI KALMADI

Senato Dışişleri Komitesi oturumunda Türkiye’yi hedef alan konuşmalar sadece ABD Dışişleri Bakanı olmasına kesin gözüyle bakılan Blinken ile sınırlı kalmadı. Dışişleri Komitesi’nin etkili isimlerinden Senatör Bob Menendez Türkiye’nin adını Rusya ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) ile aynı anda anarak “Sizin de farkınızda olduğunuz gibi, Kuzey Kore, Rusya ve Türkiye acilen dikkat edilmeli.” dedi. Blinken’ın duruşunu “güç gösterisi” olarak takdir eden Senatör Menendez konuşmasının devamında Türkiye’yi istikrarı bozmakla suçlayarak şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki saldırıları destekleyerek ve bizim demokratik müttefiklerimiz olan Yunanistan ve Kıbrıs’a (Kıbrıs Rum kesimi) karşı Doğu Akdeniz’e kendi saldırganlığını taşıyarak istikrarı bozmaya devam ediyor.”

ÇİN’E KARŞI “BİR YOL” ARAYIŞINDA

Göreve başlaması için Kongre’den onay alması gereken Anthony Blinken’ın Türkiye gibi hedef aldığı bir diğer ülke de Çin Halk Cumhuriyeti oldu. ABD’ye “tarihteki en büyük meydan okumanın” Beijing yönetiminden geldiğini iddia eden Blinken, Trump yönetiminin Çin’e sert politika uygulanması yönünde haklı olduğunu savundu. Müstakbel Dışişleri Bakanı Blinken, selefi ile aynı nedenlerle ancak farklı yöntemler kullanarak Çin’e karşı hamlede bulunacakları sinyalini verdi.

Pompeo’nun Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi üzerinden başlattığı saldırı dalgasını devam ettiren Blinken, Taiwan Adası’na ise özel bir bölüm ayırdı. Taiwan Adası’nın ülke statüsünde olmamasına karşın uluslararası kurumlara katılabileceğini savunan 58 yaşındaki diplomat “Her zaman bir yol bulunur.” yorumunu yaptı.

Anthony Blinken’ın konuşması sonrası açıklama yayımlayan Taiwan Dışişleri Bakanlığı, ABD’ye teşekkür ederek, Washington yönetimi ile “el ele çalışmaya hazır olduklarını” beyan etti.

RUSYA’YA NATO KARTINI GÖSTERDİ

Dış politika vizyonunu hayata geçirmek için ABD’nin müttefikleri ile çalışacağını aktaran Blinken, Senatörlerin Rusya ile ilgili sorularına ise dikkat çekici yanıtlar verdi.

Moskova yönetiminin tüm itirazlarına karşın Gürcistan gibi eski Sovyetler Birliği üyelerinin şartları karşıladığı takdirde NATO’ya katılabileceğini dile getiren Blinken, Ukrayna ordusuna geçmişte yapılan silah yardımlarını desteklediğinin de altını çizdi.

Blinken ayrıca, İran ile nükleer anlaşma için müzakere masasına dönmek istediklerini belirterek Trump döneminde İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’ye düzenlenen suikastın ülkesini daha güvenliksiz hale getirdiğini itiraf etti.