Haber: CRI Türk Dış Haberler Servisi

Nijer Devlet Başkanı Muhammed Bazoum Fransız Les Echos’a verdiği röportajda Çin ve Türkiye’nin ülkesine yaptığı yatırımlardan Batılı ülkelerin rahatsız olduğunu açıkladı.

Afrika Sahra Altı ülkesi olan Nijer Devlet Başkanı Muhammed Bazoum Fransız Les Echos’a röportaj verdi. Bazoum, Batılı medya kuruluşlarının, ülkesinin güvenlik sorunları yaşadığı ve yatırım yapmak için güvenli olmadığı yönündeki haberleri şu sözlerle eleştirdi:

“Nijer Sahel’in (Sahra Çölü’nün güneyi) kalbinde yer almasına rağmen bu bölgedeki güvenlik problemlerinden en az etkilenen ülkedir. Bu problem, Mali sınırında ve Çad gölü havzasında var. Fakat bu alanların dışında biz normal bir ülkeyiz. Medya bazı şeyleri birbirine karıştırıyor. Bazı Batılı ülkeler yanlış bir şekilde vatandaşlarına yatırım yapmayı bir kenara bırakın Nijer’e gitmemeleri yönünde tavsiyeler veriyorlar.”

Eski Fransız sömürgesi olan Nijer’in Devlet Başkanı Bazoum, Nijer’in ticari ortaklık kurduğu diğer ülkelerle olan ilişkilerinin Batılılar tarafından ele alınış biçimine yönelik de eleştirilerde bulundu. Paris’te Afrika ülkelerinin finansmanıyla ilgili zirveye katılan Bazoum, Nijer’in Türkiye ve Çin’le ticari ortaklıklarına Batılıların çağ dışı bir zihniyete yaklaştıklarını söyledi. Nijer Devlet Başkanı bu konuda şu ifadeleri kullandı:

“Öte yandan özellikle başta Çinliler ve Türkler olmak üzere diğer aktörler yatırım yapmak için geliyorlar. Batılılar bundan şikâyetçi oluyor. Onlar belirli bir dünya görüşünün kurbanlarıdırlar.”