Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta başında gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından Türkiye’deki yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin yeni normalleşme paketini açıkladı.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bengi Başer, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Başer, Türkiye’deki Covid-19 salgınının gidişatını ve aşılama takvimini değerlendirdi.

Normalleşme için şartların hazır olup olmadığının tartışılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Bengi Başer, rahatlama için gerekli kriterlerin karşılanmadığını ifade etti.

EĞİTİM ALANI ÖNCELİKLİ OLMALI

Yeni normalleşme adımlarının ekonomik anlamda bir açılma zorunluluğu olduğunu vurgulayan Başer’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“İlk açılacak nokta eğitim alanı olmalı. İngiltere bunu yaparken adım adım gitti, yoğun bir aşılama sonrasında yavaş yavaş açıldı. Bizde aşı haberleri var ama aşılamamızda hızlanma yok. Bu nedenle çok kontrollü gitmek gerekirdi, okullardan sonra restoranların açılması olabilirdi ve onların sadece açık alanlarına izin verilebilirdi. Bir önceki yaza göre biraz daha kontrollü olmakla birlikte bence çok temkinli olmamız gerekiyor.

Kapalı alanların açılmasının çok doğru olmadığına inanıyorum. Bu nedenle sinemaların açılmasıyla ilgili erken olduğunu düşünüyorum ancak en azından tiyatro, müzik konserleri için açık havada organizasyon belki başlatılabilirdi.

GÜNLÜK BİR MİLYON CİVARINDA AŞI YAPABİLME KAPASİTESİNE SAHİBİZ

Şu anda aşı hızımız haftalık bir milyon civarında, bu çok düşük. Biz günlük bir milyon civarında aşı yapabilme kapasitesine sahibiz. Ancak söylenen aşılar elimize geçerse bence günlük bir milyon aşı yapabiliriz. Böyle olursa biz haziran sonunda kısmen sağlayabiliriz. Ama asıl rahatlamayı 30 milyon ikinci dozdan sora yaşayabiliriz.  

Toplumun yüzde 70’ini aşıladıktan sonra gerçek rahatlama olur. Ancak temmuz sonundan itibaren de dış mekânlarda belki maskesizlik uygulanabilir. Ama bence şu aşamada biraz erken davranıyoruz. Biraz daha dişimizi sıkmamız gerekir.

ÜÇÜNCÜ DOZ AŞI YAPILMALI MI?

Yerli aşıda sonbaharda aşılamanın başlaması biraz erken gibi geliyor. Şu an faz çalışmaları üç aşımızda devam ediyor. Birinci ve ikinci fazlarda gönüllü bulursunuz sayı az olduğundan ama üçüncü faza geçildiğinde işler biraz değişiyor. Orada nasıl bir teknik düşündüklerini net olarak bilemiyoruz.

Bizdeki bir inaktif aşı ile mRNA aşısının karma olarak kullanımıyla ilgili elimizde bir veri yok. Dünyada hatırlatma dozlarıyla ilgili söylemler var ama net protokoller yok. İnaktif aşıların oluşturduğu bağışıklık yanıtı daha kısa sürede sönümlenebileceği belirtiliyor. Bu nedenle de 6-8 ay gibi bir süre sonra yenileme dozlarının yapılabileceği açıklaması var. Daha henüz net bir 3. dozu yapalım verisi yok veriler geldikçe durum netlik kazanacaktır.

Bizler sağlıkçılar olarak koşa koşa aşıya gittik, lütfen insanlar çekinmesinler Türkiye’nin ve dünyanın kurtuluşu aşıdadır.”