Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye’nin ciddi bir ekonomik kriz ile karşı karşıya olduğunu belirten İsmet Özçelik, vatandaşların önemli ölçüde tasarruf yapamaya çalıştığını kaydetti.

Vatandaşın yaptığı tasarrufun yanında devletin bu tasarrufa yanaşmadığını ifade eden Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Çarşamba günü bir Cumhurbaşkanlığı genelgesi yayımlandı ve bu genelde ciddi tasarruflar öngörüldü. Kamuya bina alımları durduruldu, makam araçlarına kısıtlama getirildi, araç sayısının 2023’e kadar yüzde 20 düşürülmesi planlanıyor. Cep telefonlarına sınırlama getirildi. Lüzumsuz yatırımlar engellendi. Bu genelge içinde parantez içinde yazılmış bir cümle var ki, o cümleye tepki yoğun. ‘Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı Genel Sekreterliği hariç.’ deniliyor. Yani bu tasarruf tedbirlerine bunlar uymayacak. Siz en çok eleştirilen Cumhurbaşkanlığının harcamalarına kısıtlama getirmezseniz işte o zaman insanları biraz tedirgin edersiniz. Güven vermezsiniz. Genelgeden sonra ortaya çıkan manzara da bu oldu. Gösterişli açılışlar yasaklanıyor, belediyelerin har vurup harman savurması yasaklanıyor ama buna siz Cumhurbaşkanlığını dâhil etmezseniz o zaman sıkıntı yaşanıyor.

ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ ZAMLARI

Bir başka konu da zamlar, tam bu konuları tartışırken başka bir haber aldık. Elektriğe yüzde 15, doğal gaza yüzde 20 zam. Tabii vatandaş ciddi şekilde itiraz etti. Sosyal medyada tepkiler var. Sanayici de itiraz etti, bu fiyatlarla tezgâhlar durma noktasına gelir, diyor. 

‘Elektrik ve doğal gaza zam’ demek, birçok ürüne peş peşe zam anlamını taşıyor. Bu nedenle de tepki yüksek. Şimdi doğal gaz konutlarda kullanılmıyor geniş bir kesim bu zammı yaz ayların pek hissetmeyecek. Ama kış geldiği zaman bunun bedelini ağır ödeyecek. Bir haneye bir ayda 500 lira fatura gelirken bu 600 lirayı aşacak. Hakikaten ciddi bir zam. Daha bunun yenileri gelebilir mi, onları da bilmiyoruz.

“TURİZMİN GELİŞMESİ İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ”

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Antalya’da bir araya geldi. Toplantıda Suriye, Libya ve Kafkaslar masaya yatırıldı. Çavuşoğlu, ‘Bu bölgelerde barışın kalıcı olması ve Suriye’de ateşkesin sürmesi için çalışmalara devam edeceğiz.’ dedi.

Turizm konusu var, Rusya bizim için son derece önemli. Çavuşoğlu, ‘Rus turistlerden PCR testi istemiyoruz. Rus turist hangi aşıyı yaptırdıysa onu kabul ediyoruz, Rusya ile aşıların karşılıklı tanınmasında anlaştık.’ dedi. Lavrov da ‘Turizmin gelişmesi için birlikte çalışacağız.’ diye konuştu.

Kanal İstanbul ve Montrö tartışması var. Lavrov. ‘Bu kanal yabancı askerlerin burada konuşlanmasına sebep olmayacaktır.’ dedi. ‘Montrö’yü deldirmeyiz’ demeye getirdi.”