Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Kamil Erdoğdu’nun hazırlayıp sunduğu “Manşet” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda başlayan bütçe görüşmelerine değinen İsmet Özçelik, “Bütçe konusu önemli. Ekonomide çok ciddi bir sıkıntı var. Önümüzdeki yıl harcamaları belirleyecek olan bütçeyiz konuşuyoruz. Bütçe hazırlanırken yaşadığımız son olaylar yoktu. Son 1 ay içerisinde yaşadıklarımız yepyeni bir durumu ortaya çıkardı. Muhalefet de bütçeyi eleştirirken bu duruma dikkat çekip bütçenin sorunları çözmeyeceği konusunda görüşleri dile getirdiler. Hükümet açsından bakarsak ekonomi gerçekten zayıf bir halka durumunda. Amerika Birleşik Devletleri’nde ‘Türkiye’yi ancak aşil topuğundan vururuz.’ diye deyimi vardır. Yani ekonomiden vururuz diyorlardı. Bizim ekonomimizdeki yapısal sorunları bir fırsat olarak kullandılar ve bazı hamlelerle bu krizi daha ileri boyuta tırmandırdılar. Şimdi bu çerçevede bir bütçe yapılıyor.” dedi.

“İKİ ÜLKENİN BERABER HAREKET ETMESİ NEREDEYSE BİR KADER HALİNE GELMİŞ VAZİYETTE”

Türkiye-Rusya ilişkilerindeki gelişmeleri değerlendiren Özçelik, “Türkiye ile Rusya arasında yüzde yüz anlaşmam var mı? Yok. Bazı konularda farklı şeyle düşünülüyor ama Türkiye ile Rusya’nın yaptığı bir şey var. O da sorunları masada çözme stratejisine bağlı kalıyorlar. Sorunlar masaya yatırılıyor ve bir şekilde orta yol bulunuyor. Bugüne kadar hep böyle seyretti. Dağlık Karabağ konusunda birlikte hareket edildi ve 30 yıllık haksız durum engellendi. Suriye konusunda ‘Astana Süreci’ görüşmeleri devam ediyor. Doğu Akdeniz ve Libya konusunda da aynı noktaya gelinebiliniyor. Zaten öyle bir noktaya doğru gidiliyor ki iki ülkenin beraber hareket etmesi neredeyse bir kader haline gelmiş vaziyette. Ayrı düştükleri anda aç kurtlar gibi saldıran batılı emperyalistler iki tarafında üslerine çöküyorlar. Onun içinde birlikte hareket etmek lehine.” diye konuştu.

AVRUPA’DA ENERJİ KRİZİ YAŞANIYOR

Özçelik, Avrupa’da yaşanan enerji krizi içinde, “Avrupa’da esas kriz doğal gazdaki kriz. Dünyada da petrol fiyatları ciddi bir şekilde arttı. Eskiden petrol ve gaz fiyatları dengeli giderdi ancak son dönemde ciddi bir şekilde fark var. Gaz fiyatları çok arttı. Avrupa da sıkıntı büyük.  Nitekim Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Ekonomik İşlerden Sorumlu Üyesi Paolo Gentiloni, Avrupa’da artan enerji fiyatları sorununun kısa sürede çözülemeyeceğini, var olan zorluklara kolay çözümler bulunmadığını belirtti. Bu da dikkat çekici oldu. Avrupa’da enerji sorununun daha da büyüyeceğini gösteriyor. Bu sorun Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Çünkü Avrupa ile Türkiye ekonomisi birbirine çok yaklaşmış durumda. Avrupa’daki enflasyon ve üretimin pahalılaşması bizi de etkiler. Avrupa ile bir ciddi ithalatımız var.” İfadelerini kullandı.

RUSYA-ABD ARASINDA UKRAYNA GERGİNLĞİ

Dünya gündeminde önemli yer tutan Ukrayna konusunda değinen Özçelik, “Dünyadaki bütün yayın organlarının dış politika gündemlerinde Ukrayna var. Bloomberg haberine göre Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD’li mevkidaşı Antony Blinken arasında Ukrayna’daki durum nedeniyle hararetli bir tartışma yaşandı. Bloomberg’in adını açıklamadığı kaynaklara dayandırdığı haberine göre Stockholm’deki AGİT Dışişleri Bakanlar Toplantısı kapsamında bir görüşme yapan Lavrov ve Blinken, Ukrayna’ya karşı ‘Rus saldırganlığı’ söz konusu olması halinde Batı’nın alacağı önlemler gündeme geldiğinde hararetli bir şekilde tartıştı.

Habere göre ‘Devlet Başkanı Vladimir Putin’in birliklerinin komşu ülkenin sınırı yakınında konuşlanması nedeniyle Ukrayna’ya karşı ‘Rus saldırganlığı’ tehdidine karşılık vermek için ABD’li ve Avrupalı müttefiklerin yaptırımlar da dâhil çeşitli yollar aradığının söylenmesinin ardından görüş alışverişi gergin bir şekilde ilerlemeye başladı’ dendi. Kaynakların aktardığına göre Lavrov, Blinken’a 2014’te Kiev’de yaşanan olayların devlet darbesi olduğunu anımsatıp NATO ve AB’yi farklı görüşteki kişileri bastırmak ve Rusya’yı tehdit etmekle suçladı. Öyle gözüküyor ki bu mesele daha da büyüyecek.” açıklamasında bulundu.

BIDEN VE HARRIS HALK DESTEĞİNİ KAYBEDİYOR

ABD’nin kendi içine yaşadığı sorunlar için “Allah kimseyi Biden’ın durumuna düşürmesin.” diye değerlendiren Özçelik, açıklamalarını şöyle tamamladı:

“Döneminde kongre bile basıldı. ABD’de sıkıntılı bir dönem yaşanıyor.  ABD’liler Biden’a büyük umutlar beslemişti. Hatta ‘Biden yaşlı ama Harris var. ABD’yi asıl o yönetecek’ deniliyordu. Fakat göreve geldikleri günden bu yana ikisi de etkisiz durumda. Halk desteğini kaybediyorlar. Belki de Harris’in ön plana çıkarılması Biden tarafında da rahatsızlık yarattı ki Harris’i işlevsiz hale getirilecek taktikler izleniyor. Hem Biden ile Harris’in arası açılmış vaziyette hem de ekiplerin arası açılmış vaziyette. Peş peşe istifalar oldu.  iç mücadele öne çıkmış gözüküyor.”