Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin geçen haftayı çok hareketli geçirdiğini ve sürpriz gelişmelerin yaşandığına dikkat çeken Özçelik, “HDP’ye kapatılma davası açılması, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi ve en önemlisi de ekonomide yaşana gelişmeler. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal göreve atanalı daha 4 ay olmuştu ve görevden alındı. Nedeni açıklanmasa da dikkat çeken konu faiz artışı. Ağbal, görev yaptığı 4 ayda faizler 10,25’ten 19’a yükseltildi. Uluslararası finans çevreleri gelişilmelerden çok memnun ve Ağbal’ı öve öve bitiremiyorlardı. Türkiye’den sorumlu Londra Finans Kuruluşu temsilcilerinden Timothy Ash, Naci Ağbal’ı yılın merkez bankası başkan adayı olarak ilan etmişti. Ekonomist dergisi de Ağbal’a övgüler yağdırmıştı. Bu yüksel faiz politikası uzun süre tartışılıyordu. İktidar içinde de farklı görüşler vardı. Faizler 15’ten 17’ye yükselince Erdoğan’ın tepki gösterdiği ve Ağbal’ın da istifa ettiği sonra da istifasının geri aldırıldığı konuşulmuştu. Dünyanın birçok ülkesinde faizler sıfır hatta eksi düzeydeyken ve bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde faizler 2 ila 4 aralığındayken bir seferde 2 puan faiz artırmanın bardağı taşırdığı konuşuluyor. Bu hata AK Parti’nin kongresi yapılacak. Kabine, parti yönetiminde, bürokraside değişimler yapılacağı konuşuluyor. Türkiye’nin bu haftaya da çok sıcak şekilde gireceği anlaşıyor. Türkiye yeni tartışmalara, yeni gelişmelere gebe.” dedi.

LAVROV ÇİN’E GİDİYOR

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Biden’ın Rusya Devlet başkanı Putin’e “katil” demesinin yankılarının sürdüğünü belirten Özçelik, “Cumhurbaşkanı Erdoğan da Biden’ın açıklamasını eleştirdi ve Putin’in cevabı övdü. Tam bu tartışmalar sürerken Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Çin’e gidiyor. Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Lavrov’un Çinli mevkidaşı Wang Yi ile bir araya geleceğini duyuruldu. 2 gün sürecek ziyarette Rusya-Çin stratejik etkileşiminin mevcut durumunu ve geleceğe dönük olasılıklarını, en yüksek ve üst düzeydeki temasların organizasyon konularının ele alınacağı bildirildi. Öyle gözüküyor ki, önümüzdeki günlerde iki ülke liderlerinin de teması söz konusu olacak. Görüşmelerde pandemi, uluslararası meselelerde ikili iş birliği konuları da ele alınacak. En güncel bölgesel sorunlar hakkında da görüş alışverişinde bulunacak. Bu görüşmenin geçen hafta ABD ile Çin arasında Alaska’da yapılan görüşmenin ertesine rastlaması tabii dikkat çekici. Diplomatik çevreler Çin ile Rusya arasındaki işliklerin daha da gelişeceğini ve ABD’ye karşı daha birlikte hareket etmelerinin büyük olasılık olduğunu belirtiyorlar.” diye konuştu.

İSRAİL’DE YARIN SEÇİM VAR

Gazeteci İsmet Özçelik, İsrail’de yaşanan son gelişimler için ise şunları söyledi:

“İsrail’de yarın seçim yapılacak.  Seçimler öncesi de tansiyon yüksek. Oklar şu anki Başbakan Binyamin Netanyahu’ya çevrilmiş durumda. Binlerce insan Netanyahu’nun resmi konutunun önünde toplandı ve seçimler öncesinde Netanyahu’nun görevden alınması çağrısında bulundu. İsrail’de çok sık seçim yapılıyor. Yarın yapılacak seçim ile birlikte iki yıl içinde dördüncü kez parlamento seçimi olacak. Netanyahu seçim için vaatlerde bulunuyor. Katıldığı bir televizyon programında ‘Yeniden seçilirsem Tel Aviv’den Mekke’ye doğrudan uçuşları hayata geçireceğim.’ demesi dikkat çekti. Filistinliler bu kadar çok sıkıntı çekerken bu açıklamanın yapılması Filistinlileri ne kadar etkiler Filistin oylarının ne kadarı Netanyahu’ya gider kestirmek zor.”