Çin’in Xinjiang Denizaşırı Dostluk Derneği, Çin Yeni Yılı olarak da bilinen Bahar Bayramı nedeniyle kısa süre önce video konferans yoluyla Türkiye’de yaşayan Xinjianglılara özel bir seminer gerçekleştirdi.

Türkiye’de yaşayan Xinjiang kökenlilerin aile üyeleri, Urumçi’den seminere bağlanarak Türkiye’deki yakınlarına bayram dileklerini iletti.

Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin seminerde yaptığı konuşmada, Türkiye’de çalışan veya öğrenim gören Xinjianglıların yeni yılını kutladı.

Liu Shaobin, Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin son yıllarda ekonomik ve sosyal olarak büyük ilerleme kaydettiğine dikkat çekerek, çeşitli etnik gruplara mensup vatandaşların yaşam seviyesinin sürekli iyileştiğini vurguladı.

Büyükelçi Liu, Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nin önümüzdeki günlerde halkı merkeze alma düşüncesinden hareket ederek, Türkiye’de yaşayan Çin vatandaşlarına yeni koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı malzeme tedariki ve bilgi paylaşımı gibi hizmetler sağlayacağını kaydetti.

Xinjiang Denizaşırı Dostluk Derneği Başkanı Pu Xuemei ise müreffeh ve güçlü bir anavatanın yabancı ülkelerde yaşayan Çinliler için güçlü bir kalkan teşkil ettiğini belirtti.

Başkan Pu, yurt dışında yaşayan Xinjiang kökenlilere Çin ve yabancı ülkeler arasındaki kültürel ve ekonomik değişimde köprü rolünü üstlenerek, Kuşak ve Yol inşasına ve Xinjiang’ın gelişmesine katkı sağlaması çağrısında bulundu.