İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Türkiye’den gönderilen 5 tır insani yardım malzemesinin Ukrayna sınırında yetkililere teslim edildiğini bildirdi.

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, yaptığı yazılı açıklamada, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) 11 kişilik insani yardım ekibinin, göç hareketliliğinin başlamasıyla ihtiyaçları belirlemek ve Türkiye’den gönderilen yardımların eş güdümünü sağlamak üzere Romanya’nın Ukrayna sınırındaki Siret noktasına gönderildiğini belirtti.

İnsani yardım malzemesi taşıyan 5 tırın, 26-27 Şubat’ta Türkiye’den yola çıkarak, 1-2 Mart’ta Ukrayna sınırına ulaştığını ve yardımların burada ilgililere teslim edildiğini vurgulayan Çataklı, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları tarafından sağlanan insani yardım malzemesi taşıyan 5 tırın da 5 Mart’ta Türkiye’den yola çıktığını aktardı.

Özel sektör, STK ve belediyelerin katılımıyla, 10 tırlık insani yardımın daha AFAD eş güdümünde bu hafta bölgeye sevkinin planlandığını ifade eden Çataklı, yardımlara devam edileceğini bildirdi.

İsmail Çataklı, Göç İdaresi Başkanlığında 24 saat esasına göre Kriz Koordinasyon Merkezinin bölgede aktif hale getirildiğini, Sağlık Bakanlığı tarafından acil müdahale ünitesi kurmak için gönderilen 10 kişilik Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekibinin Romanya sınırında çalışmalarını sürdürdüğünü, Romanya sınırında 2 mobil mutfak kurulduğunu ve günlük 10 bin kişiye sıcak yemek sağlandığını anlattı.