Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dijital Mecralar Komisyonu, AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman başkanlığında toplandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, burada sosyal medya sağlayıcılarına ilişkin kanunun yasalaşmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Sayan, “Sosyal ağ sağlayıcı şirketlerden Facebook, YouTube, TikTok, Instagram, LinkedIn, Dailymotion ve Vkontakte temsilcilik açtı. Twitter, Periscope yayın sistemlerini tamamen devreden çıkaracağını duyurdu. Bu açıdan temsilcilik açması gerekenler Twitter ve Pinterest.” diye konuştu.

Kanun kapsamında temsilcilik açmayan şirketlere reklam yasağı uygulanmaya başlandığını, bundan sonraki aşamada yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere bant daraltma uygulanacağını anlatan Sayan, söz konusu şirketlerin ilk raporlarını haziran ayında sunacaklarını da kaydetti.

Sayan, kanunla, Avrupa’da uygulanan “unutulma hakkı”nın Türkiye’de uygulanmasının önünün açıldığını da söyledi.

Gerçek yaşamda suç sayılan tüm durumların internet ortamında da bu şekilde kabul edildiğine dikkati çeken Sayan, internet ortamında işlenen telif hakkı ihlali suçlarına müdahale için hâkim kararı gerektiğine işaret ederek, örneğin bir futbol maçını illegal yayınlayan siteye, o anda müdahale edilebilmesi için çok hızlı olunması gerektiğini vurguladı. Sayan, buna yönelik çalışma yaptıklarını da bildirdi.

Kaynak: Sputnik Türkiye