Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye’de erken seçim tartışmalarının devam ettiğini bildiren İsmet Özçelik, Türk siyasetinde erken seçim tartışmalarının başlamasının ardından genelde seçimlerin erkene alındığını belirtti.

Cumhur İttifakı partilerinin kongrelerini gerçekleştireceğini ifade eden Özçelik, “MHP 18 Mart günü kongresini yapacak, AK Parti’nin kongresi ise 24 Mart’ta yapılacak. Ekonomik kriz, pandeminin yarattığı sorunlar, yüzde 29’lara varan gerçek işsizlik iktidarda bir yıpranmaya neden oldu. Erdoğan’ın bu durumu düzeltmek için harekete geçeceği ifade ediliyor. Bugün yeni ekonomik paketi açıklayacak. Siyasi kulislerde kabinede değişiklik konuşulmaya başlandı. Kongre ile birlikte kabinede değişiklik olacağı yüksek sesle dile getirilmeye başlandı. Bazıları 19 Mart’ta kabine değişikliği sonrasında kurultay yapılacak diyor. Ancak bu tür bilgiler genelde yanıltıyor onun için tarih verme konusunda temkinli olmakta fayda var. Görüştüğüm üst düzey bir AK Parti yetkilisi kabine değişikliğinde çok geç kalındığını söyleyerek, ‘Taze kanla yola devam etmemiz lazım. Yeterli başarıyı gösteremeyen bakanların yerlerini yenilerine bırakmaları gerek.’ dedi. Bazı bakanların cumhurbaşkanı yardımcısı da yapılabileceği belirtiliyor.” diye konuştu.

BLINKEN’IN KIBRIS AÇIKLAMASI

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Blinken’ın Kongre üyelerinin sorularını yanıtladığını vurgulayan İsmet Özçelik, ağırlık olarak İran, Rusya, Çin ve Suudi Arabistan’ın gündeme geldiğini kaydetti.

Doğu Akdeniz’in de gündeme gelen konulardan biri olduğunu hatırlatan Özçelik, “Kongre üyeleri Kıbrıs konusunda soru sordu. Blinken’ın Kıbrıs konusundaki açıklamaları ilginç oldu. Kıbrıs’ı yakından takip ettiklerini belirten Blinken, ‘Kıbrıs’ı iki bölgeli ve iki toplumlu olarak birleştirecek kapsamlı bir anlaşmayı destekliyoruz.’ dedi. ABD’nin diplomasiyle müzakerelere angaje olacağını belirten Blinken’ın ‘Çabalara doğrudan Amerikan angajmanı olacağını göreceksiniz.’ demesi dikkat çekti.  Blinken’ın yanıt verdiği sorulardan biri de Doğu Akdeniz’le ilgili. Blinken, ‘Türkiye’nin enerji kaynakları ve kıta sahanlığı konularında attığı adımları endişeyle takip ediyoruz.’ dedi. Blinken, İran’a nükleer anlaşma konusunda taviz verilmeyeceği söyledi.” ifadelerini kullandı.

ALASKA’DA YAPILACAK ABD-ÇİN GÖRÜŞMESİ

ABD Dışişleri Bakanlığından Çin hakkında yapılan açıklamaları da değerlendiren İsmet Özçelik, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın 18 Mart’ta Alaska’da Çin heyetiyle bir araya geleceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın toplantıya ilişkin açıklamalarını yorumlayan Özçelik, “Blinken, bu temasların stratejik bir diyalog olmadığını, çerçeve çizmek için yapıldığını bildirdi. Çin ile yapılacak görüşmeler yakından takip edilecek konulardan biri olarak önümüzde duruyor. Blinken, ABD’nin en önemli 8 dış politika unsurunu açıklamış 8. madde olarak da Çin’i en büyük jeopolitik sınav olarak nitelemişti. Biden da ABD’nin Çin’in bulunduğu Hint-Pasifik bölgesinde varlığını güçlendireceğini vurgulamıştı.” dedi.

TÜRKİYE’NİN RUSYA VE ÇİN İLE İLİŞKİLERİ İLERLİYOR

Joe Biden’ın seçilmesinden sonra Rusya-Türkiye ve Çin-Türkiye ilişkilerinin bozulacağı iddialarının gerçekleşmediğini belirten İsmet Özçelik, ülkeler arasında ilişkilerin daha da derinleştiğine dikkat çekti.

Rusya ile ortak inşa edilen Türkiye’nin ilk nükleer enerji santralinin üçüncü güç ünitesinin temelinin Rusya Devlet Başkanı Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla atıldığını söyleyen Özçelik, “Putin’in Erdoğan ile yüz yüze görüşeceği kaydedildi. ABD’nin Türkiye’yi Rusya’dan ve Çin’den koparmak için geniş çaplı bir paket üzerinde durduğu konusunda bilgiler var. Türkiye’nin Asya ile ittifakından olası bir taviz vermesinin Türkiye’nin gelecekteki ilişkilerini olumsuz etkileyeceği görülüyor. Biden’dan sonra  Türkiye’nin Asya ile arasının bozulacağı görüşü şimdiden yanlış çıkmaya başladı. Tam tersi bir durum söz konusu. Türkiye’nin Asya ülkeleriyle ilişkileri her geçen gün daha da ilerliyor.” değerlendirmesinde bulundu.