Uluslararası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği Avrasya Başkanı Eren Günhan Ulusoy, Türkiye’nin, buğdayda net bir şekilde kendisine yeten bir ülke olduğunu söyledi.

Ulusoy, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesinin buğday fiyatları ve arzına etkilerine ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin yıllık buğday üretiminin ekim alanları ve yağış rekoltesine göre değiştiğini ancak yıllara göre 18-21 milyon ton aralığında olduğunu, 2019’da 19 milyon ton, 2020’de 20,5 milyon ton, yetersiz yağış nedeniyle geçen yıl da 17,7 milyon ton olarak gerçekleştiğini aktardı.

Türkiye’nin ortalama yıllık buğday tüketiminin 19 milyon ton olduğunu belirten Ulusoy, “Buğdayda net bir şekilde kendimize yeten bir ülkeyiz. Bu nedenle söz konusu gerginliğin iç piyasada herhangi bir sıkıntıya yol açması söz konusu değil.” dedi.

Yeni buğday hasadının Çukurova’da mayısta başlayacağını anımsatan Ulusoy, “Bu zamana kadar TMO’nun depolarında yeterli miktarda buğday, sanayicilerimizde de un vardır. Türkiye, hem şu anda hem de önümüzdeki süreçte buğday ve unda bir sıkıntı yaşamayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Ulusoy, yağışların sonbaharda bir önceki yılın üzerine çıktığını ancak ortalamanın altında kaldığını, aralık ayında ise hem önceki yılın hem de son 20 yılın ortalamasının üzerinde gerçekleştiğini aktararak, rekoltenin geçen yılın üzerinde olmasını beklediklerini kaydetti.