CRI Türk Haber Merkezi

Dünyayı etkileyen yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını Türkiye’de de etkisini Mart 2020’de göstermeye başladı.

Tedbir amaçlı kafe, resotran, alışveriş merkezi (AVM) benzeri yerlerin kapatılması ve pandemiden etkilenen sektörlerde çalışanların işlerini koruyabilmesi için işverenlere kısa çalışma ödeneği adıyla bir destek açıklandı. 

Kısa çalışma ödeneğine göre, bu ödenekten faydalanan işletmeler çalışanlarını ücretsiz izne göndermektense devletten aldıkları yardımla çalışanlarına istihdam etmeye devam edecekti.

Kısa çalışma ödeneği kapsamında gerekli fon ise İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılandı.

Üzerinden bir yıl geçen uygulamanın 1 Nisan’da sona ermesi bekleniyor. Uygulama sona erdiğindeyse milyonlarca çalışana sağlanan aylık ödemeler yeniden işletme sahipleri tarafından üstlenilecek.

Ancak sektör temsilcileri işletmelerin mali tabloları ve maaş ödemelerini yapabilmeleri konusunda endişeli.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ UZATILMASINDAN YANA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, kısa çalışmanın ödeneğinin süresinin dolaması hakkında bir açıklamada bulundu.

Hisarcıklıoğlu, “Kısa Çalışma Ödeneği 31 Mart’ta son buluyor. Firmalarımız normal çalışma düzenine geçinceye kadar kısa çalışma ödeneğinin sürdürülmesine ihtiyaç var.” diyerek kısa çalışma ödeneği uygulamasının devam ettirilmesi çağrısında bulundu.

3,7 MİLYON KİŞİYE ÖDEME YAPILDI

Kısa çalışma ödeneği kapsamında 2020 yılında yapılan ödemelerin 27 milyar lirayı bulduğu bildiriliyor. Anadolu Ajansı’nın (AA) verilerine göre, İşsizlik Sigortası Fonu’nun 2020 faaliyet raporunda 66 milyar liralık giderlerin 27 milyar lirasını kısa çalışma ödeneği ödemeleri kapladı.  Ocak ve Şubat 2021 tarihlerindeyse kısa çalışma ödeneği için İşsizlik Sigorta Fonu’ndan 5 milyar lira daha ödeme yapıldığı hesaplanıyor.

İstatistiklere göre, Türkiye’de pandemi döneminde istihdamın korunması için harcanan 32 milyar lira yaklaşık 3,7 milyon kişiye ödendi. Şimdi ise 1 Nisan’da sona erecek kısa çalışma ödeneğinin süresinin yeniden uzatılıp uzatılmayacağı merak ediliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlar, kabine toplantısı için bir araya geldi, ancak toplantı sonrası açıklamalarda kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasına dair bir karar açıklanmadı.