Spor yorumcusu Behçet Üstün, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Üstün, spor gündemindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Bütün heyecanıyla devam eden 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’na değinen Behçet Üstün, “Euro 2020’de altı çeyrek finalist belli oldu. 1992 yılındaki efsanevi Avrupa şampiyonluğundan itibaren birçok insanın sempatisi olan Danimarka, belki de turnuvadaki en rahat maçı olacağı düşünülen Finlandiya karşılaşmasında yaşadığı şoku atlatarak yine mucizevi bir şekilde gruptan çıktıktan sonra çeyrek finale de yükselmeyi başardı. Turnuva tarihinde üç puanla grup ikincisi olarak çıkan ilk takım unvanını da alan Danimarka’nın çeyrek finaldeki rakibi Hollanda’yı deviren Çekya oldu. Böylelikle yarı finalde herkesin turnuva öncesi favori gördüğü ‘büyükler’den biri yerine bu iki takımdan birinin olacağı kesinleşti.

Hollanda grup aşamasındaki bol gollü üç galibiyetindeki futbolunu sergileyemedi. Özellikle De Ligt’ın kırmızı kartından sonra, o esnada oyun berabere de olsa, mağlubiyeti kabullenmiş bir görüntü vererek bir turnuvadan daha hayal kırıklığı ile ayrıldı.

Avusturya, turnuvanın önemli takımlarından İtalya’ya kök söktürdü. Doğru kurgulanan ve oynanan defans futbolunun da seyir keyfi verebileceğini herkese gösterdi. Ayrıca İtalyanlara on bir maç sonra gol atan takım olarak boynu dik bir şekilde veda ettiler.

TURNUVANIN ŞU ANA KADARKİ EN BÜYÜK SÜRPRİZİNİ İSVİÇRE YAPTI

Belçika-Portekiz maçı ise müthiş bir mücadeleye sahip oldu. Nispeten yaşlı iki takımın mücadelesindeki tempo olağanüstüydü. Üstelik Belçika, İsveç’in ardından en yaşlı ikinci takım, Portekiz ise yedinci yaşlı takım. Portekiz’in elenmesiyle birlikte turnuvaya gelmeyen Ibrahimoviç, grup aşamasında elenen Polonya’nın golcüsü Lewandowski dışında Ronaldo’yu da daha üst aşamalarda izleyemeyeceğiz.

Turnuvanın en ciddi sürprizini yapmaya yaklaşan Hırvatistan trajik bir şekilde elendi. 3-1 geriye düşmesine rağmen müthiş bir inatla geri dönerek maçı uzatmaya taşıyan Hırvatlar, uzatmada öne geçme şansını değerlendiremedi ve İspanya’ya teslim oldu. Yine de turnuvaya alkışlarla veda eden bir başka ekip oldular.

İsviçre’nin Fransa’yı elemesi turnuvanın şu ana kadarki en büyük sürprizi oldu. Belki de Rodriguez penaltıyı gole çevirse maç çok daha erken kopacaktı. Yine de güzel bir futbol şöleni izledik. Daha az şans verilen ekiplerin doğru futbol yönetimiyle ve inat ederek favoriler karşısında bile iki farktan geriye dönebileceklerinin en güzel örnekleriydi ardı ardına.

TURNUVANIN PAHALI KADROLU TAKIMLARI ELENDİ

Böylece turnuvanın en pahalı ikinci kadrosu Fransa, beşinci pahalı kadrosu Portekiz, sekizinci pahalı kadrosu Hollanda veda ederken en ucuz beşinci kadroya sahip Çekya çeyrek finale kaldı. Bugün de yedi ve sekizinci ucuz kadrolu Ukrayna ve İsveç’ten biri çeyrek finalist olacak. En pahalı birinci takım olan İngiltere ve üçüncü takım olan Almanya’da biri veda edecek.

5,8 milyon nüfuslu Danimarka, 10,5 milyon nüfuslu Çekya, İspanya’ya son ana kadar direnen 4 milyon nüfuslu Hırvatistan, sekiz buçuk milyon nüfusuyla İsviçre’nin, dokuz milyona yakın nüfusuyla Avusturya’nın yapıp da Avrupa’nın Rusya’dan sonra en büyük nüfusuna sahip Türkiye’nin nerede hata yaptığını ciddi şekilde sorgulaması gerekiyor. Üstelik de çok genç bir nüfusa sahipken. Türkiye Futbol Federasyonumuz (TFF) kendini başarılı addediyor her platformda ama hayal kurmanın çok da bir anlamı yok. Bu adamların oynadığı futbol ise bizim oynadığımız ne?

Bu noktada Türkiye’de futbolu yönetenlerin uzağa gitmesine gerek yok. Türkiye Voleybol Federasyonu’na baksalar yeter. Elbette ki, bütçe, yapılanma vb… olarak futboldan çok farklı. Ama fazlasıyla fikir verecektir doğruları bulmak adına. Eğer niyetleri varsa.” dedi.

A MİLLİ KADIN VOLEYBOL TAKIMI 2021 MİLLETLER LİGİ’Nİ ÜÇÜNCÜ SIRADA BİTİRDİ

A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın yeni başarılarına da değinen Üstün, “Kadın voleybol milli takımımız 2021 Milletler Ligi’ni üçüncü sırada bitirerek alıştığımız başarılarına bir yenisini ekledi. 2021’de üçüncü, 2014 ve 2019’da dördüncü, 2018’de ikinci olduğumuz turnuvayı bu kez de üçüncü sırada tamamladık. En iyi pasörler listesinde Cansu Özbay beşinci, en iyi skorerlerde Ebrar Karakurt ikinci oldular. Ancak alkışın büyüğü takım kaptanımız Eda Erdem Dündar hak ediyor. 34 yaşının tecrübesine sahip olan kaptan, 49 blokla turnuvanın en çok blok yapan ismi oldu. Ayrıca turnuvanın rüya takımına finalistler Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Brezilya dışında bir ülkeden giren tek oyuncu oldu. Dünyanın belki de en iyi orta oyuncusu olan Eda daha önceleri de birçok ödül almıştı. 2015, 2017, 2019 Avrupa Şampiyonası, 2020 Avrupa Kıta Olimpiyat Elemeleri, 2018 ve 2021 Milletler Ligi en iyi orta oyuncusu seçildi. Tüm takımımızı tebrik ediyor, olimpiyatlarda da başarılar diliyoruz.” diye konuştu.