CRI Türk Dış Haberler Servisi

İklim değişikliğinin giderek daha acil bir sorun hale gelmesiyle birlikte şirketler temiz enerji politikalarına giderek hız verdi. Paris İklim Anlaşması’nın taraflarından biri olan Türkiye’de de şirketler uluslararası iş birliklerini yeni döneme uygun hale getiriyor. Temiz enerji üreten teknolojilerin kaynağı haline gelen Çin ve Türkiye arasındaki temaslar bu bağlamda hız kazandı.

Çin Devlet Enerji Yatırım Kurumu, yayımladığı ilgili raporda Çinli şirketlerin Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasına yerel fotovoltaik projelerdeki öncü rolü, hidroelektrik santralleri, doğal gaz depolama tesisleri ve demir yolu inşaatları ile destek verdiğini duyurdu. Çin Devlet Enerji Yatırım Kurumu Direktörü Zu Bin, yaptığı açıklamada Kuşak ve Yol İnisiyatifi doğrultusunda Çinli şirketlerin Türkiye’deki atılım yaptığını belirtti.

ADIYAMAN’DA FOTOVOLTAİK HUNUTLU’DA ELEKTRİK

Çin’deki en büyük 5 enerji üreticisi konumunda bulunan Çin Devlet Enerji Yatırım Kurumu, Türkiye’deki ilk güneş enerjisi yatırımına öncülük etmişti. Adıyaman fotovoltaik projesi 2017 yılının Aralık ayında faaliyete geçmesinden bu yana proje 71,6 gigawatt-saat temiz enerji üretti. Çin Devlet Enerji Yatırım Kurumu’nun ayrıca Türkiye’deki ilk gaz bacasız santral olan Hunutlu Elektrik Santrali’nin inşa sözleşmesi de bulunmakta.

Gelişmiş çevre koruma ve ultra-süper elektrik enerji üretim teknikleri ile donatılan projenin, termik santral ve kömür taşımacılığı için özel olarak tasarlanmış limanların inşası da dâhil olmak üzere tamamlandığında 1,32 GW kapasiteye sahip olması bekleniyor. Tam faaliyete geçmesinden sonra yılda 9 milyar kilovat saat elektrik üretmesi ve Türkiye’deki toplam elektrik arzının yaklaşık yüzde 3’ünü oluşturması ön görülüyor.

ÇİNLİ ŞİRKETLERİN GÖZÜ YATIRIMDA

Çin Devlet Enerji Yatırım Kurumu, kasım ayı sonunda yurt dışındaki projelerdeki kurulu gücün 6,65 GW’a ulaştığını ve bu rakamın yüzde 73’ünün temiz enerji olduğunun altını çiziyor. Çinli şirketin yapım aşamasındaki projelerinin kurulu gücü ise 2,41 GW’a kadar ulaştı.

Türkiye’nin temiz enerji atılımına Çin Devlet Enerji Yatırım Kurumu ile birlikte çok sayıda şirket destek veriyor. Çin’in hidroelektrik endüstrisinde lider olan PowerChina da Türkiye’de 5 hidroelektirik santrali ve toplam değeri 3 milyar doları bulan 4 termik enerji projesi ile öne çıkmakta. Benzer şekilde Çin Ulusal Kimyasal Mühendislik Kurumu da toplam sözleşme değeri 20 milyar dolar olan bir gaz depolama tesisinin inşası da dâhil olmak üzere birçok kimyasal projede aktif rol alıyor.

PROJELERE YEŞİL GÜNCELLEME

Uzmanlara göre Çin, Türkiye’de sadece kurumlarla iş birliği yapmakla kalmayıp aynı zamanda dünya genelinde standartları yükseltecek performans sergilemek istiyor. Çin İletişim Üniversitesinden Profesör Dong Guanpeng, bu kapsamda Hunutlu Elektrik Santrali projesinde yapılan ve rüzgâr ile hidrojen gibi yeni enerjilerin oranını artırmayı amaçlayan düzenlemeleri örnek gösterdi. Dong ayrıca Türkiye ile Çin arasındaki ekonomik ve yatırım eksenli ilişkilerin son 10 yılda yakaladığı ivmeye bağlı olarak projelerin hız kazanmasını beklediğini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021’de Birleşmiş Milletler’e (BM) gönderdiği video mesajda Türkiye’nin yeşil dönüşümüne dair “Türkiye olarak, tüm bu kapsamda enerji dönüşümünde, yenilenebilir enerjide ve enerji verimliliğinde büyük bir başarı hikâyesine imza atıyoruz. Yenilenebilir enerji kaynaklı kurulu güçte Avrupa’da 5’inci, dünyada 12’nci sırada yer alıyoruz. Kurulu elektrik gücü içinde yenilenebilir payımız yüzde 53’tür.” ifadelerini kullanmıştı.