Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Koronavirüs vakalarının bayram haftasında yüksek düzeyde bir artış gösterdiğine dikkat çeken Özçelik, vakalar daha önce 5 binler seviyesindeydi, 14 bini aştı. Bu daha ilk aşama. Çünkü hareketlilik bayramda oldu ve bunun yansıması biraz zaman alır. Ciddi sıkıntının yaşanacağı şimdiden gözleniyor. Özellikle turizm bölgelerinde büyük bir kalabalık vardı. Şehirlerin giriş çıkışları kapatılmak zorunda kalındı. Bayram sonrası geri dönüşler de başladı. Eğer insanlar gittikleri yerde virüse kapıldıysa şimdi büyükşehirlere taşımaya başlayacak. Bu da riski daha da artıracak. Uzmanlar yeni kapanmayı tartışmaya başladı. Zaten dünyada da benzer sıkıntı var.” dedi.

“ABD, TÜRKİYE’YE NAMLU GÖSTERİYOR”

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Batı Trakya bölgesinde yaptığı askeri sevkiyatlara değinen Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Türkiye için hakikaten çok ciddi bir durum. Bir kere o bölgelerin askeri yığınaktan yoksun olması gerekiyor. Çünkü yapılan anlaşmalarda bununla ilgili maddeler vardı. Ancak bunu kimse dinlemiyor.

ABD daha önce de bu bölgeye sevkiyatlar yapmıştı.  ABD bunu neden yapıyor? Herkes bu sorunun yanıtını arıyor. Fotoğraflarda paylaşılıyor ki, bir yerlere mesaj veriliyor. ABD Savunma Görsel Bilgi Dağıtım Servisi sevkiyatla ilgili fotoğrafları, ‘Dedeağaç’ın stratejik olarak konumlandırılmış limanı, ABD Ordusu kuvvetleri için kritik derecede önemli bir ulaşım ve lojistik merkezi haline geldi’ mesajıyla paylaştı.

Bu tankların ve zırhlı araçların ne kadarının bölgede kalacağı, ne kadarının başka bölgelere taşınacağı bilinmiyor. Dedeağaç’ta o tankların büyük bir kısmı duracaksa hedef Trakya’dır. ABD’den ve NATO’dan yapılan açıklamalarda özellikle Rusya işaret ediliyor. Fakat gözüken bir durum var, namlulular Türkiye’ye çevrilmiş gibi gözüküyor yani sadece Rusya yok. Türkiye ile beraber Rusya var. Artık bu konuda tartışma da yapılmıyor. Uzmanlar ABD’nin niyetinin Rusya ile birlikte Türkiye’nin olduğu konusunda net bir şekilde görüş belirtiyorlar. Türkiye’nin yönünü Asya’ya çevirmesi ABD’yi ciddi bir şekilde rahatsız etmiş durumda ve Türkiye’ye namlu gösteriyor. ABD bunu daha önce yapmıştı.

MERKEL’İN İTİRAFI!

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye ile ilgili açıklamalarını bir itiraf gibi değerlendiriyorum. Çünkü eski Almanya başbakanı Helmut Schmidt de benzer bir açıklama yapmıştı ve öz eleştiri diyebileceğimiz ifadeler sarf etmişti. Dediği şuydu; ‘Almayacağımız bile bile Türkiye’yi aday ülke yaptık. Türklere haksızlık ediyoruz.’ Merkel’in açıklaması da buna benziyor.

Merkel, Türkiye için ‘AB üyesi olmasını beklemiyorum.’ Dedi yani ‘yapmayacağız’ diyor. En kritik cümle bu. Peki, o zaman neden bizi sürekli Avrupa kapısında oyalıyorsunuz. Orada da başka şeyler devreye giriyor.

Merkel, Türkiye’yi Suriyeli mültecileri tuttuğu için övüyor yani kendi çıkarları açısından Türkiye’ye övgüler düzüyor. Avrupa’nın bu ikiyüzlü tavrı gerçekten dikkat çekici.

Peki, Türkiye ne yapmalı? Gümrük Birliği’nden çıkmalı. İstiyorsa Avrupa ile bir serbest ticaret anlaşması yapar. Ekonomik ilişkiler bu çerçevede ele alınır. Bilindiği gibi Türkiye’nin gümrüklerini Ankara değil, Brüksel belirliyor. Bunlara bir son vermek lazım. Türkiye’nin kendi bağımsız politikasını devam ettirmesi gerek. Zaten tartışma da oraya doğru gidiyor.

LAVROV’UN “BATI” AÇIKLAMASI

Moskova’nın rahatsızlıkları da bize benziyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’da ‘Kurallar duruma göre batının yaranına olacak şekilde oluşturuluyor. Daha sonra da evrensel normlar olarak herkese sunuluyor.’ dedi.

Lavrov’un açıklaması özellikle şu açıdan önemli; bazı çevreler ABD’nin Çin’e karşı Rusya ile iş birliği yapabileceğini söylüyorlardı. Lavrov’un açıklaması ila bu iddia da bir anlamda çökmüş oldu.”