Sosyal medya devi Twitter’ın “Süper Abonelik” sistemi ve son günlerin popüler uygulaması Clubhouse, Yakın Gelecek programında masaya yatırıldı. Twitter’ın ticari hırsı, Clubhouse’un ise güvenlik açıkları uzmanlar tarafından endişe ile karşılanıyor.

Haber: CRI Türk Haber Merkezi

Yeni tip koronavirüs salgının da etkisi ile tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de sosyal medyanın kullanımı zirveye ulaştı.  Tüm dünyada dijital verilerin açıklandığı “We Are Social Turkey 2021” raporuna göre, Türkiye’de internet kullanıcı sayısı 1 yıl içinde 4 milyon artışla 66 milyona yaklaşırken, sosyal medya hesaplarına sahip olanların oranı 60 milyon olarak hesaplandı.

Raporda, her 10 kişiden 9’unun mobil cihazlar kullandığı ve günde 8 saatin internete ayrıldığı vurgulandı. Türklerin en çok tercih ettiği sosyal medya platformları ise YouTube, Instagram, WhatsApp, Facebook ve Twitter olarak kayıtlara geçti.

YAKINDA “SÜPER TAKİP” GELECEK

Tüm dünyada giderek artan dijitalleşmenin farklı gelir kalemlerini beraberinde getirmesi sektördeki rekabete de yansıyor. Abonelerin ücret karşılığında içerik satın aldığı Patreon’u takip eden sosyal medya devi Twitter, benzer bir özellik ile kamuoyunun karşısına çıktı. Twitter’a göre kullanıcılar yakın bir zamanda “Süper Takip” adını verdikleri sistem sayesinde ek ücret ödeyerek daha fazla içeriğe kavuşabilecek.

CRI Türk FM’de yayımlanan Yakın Gelecek programında konuyu masaya yatıran İlkay Akkaya, Süper Takip sistemi sayesinde kullanıcıların takipçilerine özel bültenler oluşturabileceğini ya da kapalı gruplar kurabileceğini aktardı. Ödeme duvarının ne zaman yürürlüğe gireceğinin henüz belli olmadığını dile getiren Akkaya, buna karşın söz konusu özelliğin şimdiden Türk basınında tepkiyle karşılandığının altını çizdi.

BEDAVA SANIYOR AMA DAHA ÇOK ÖDÜYORUZ

Twitter’ın “Süper Takip” sistemine karşı bayrak açanlardan biri de yazar, iletişimci Ümit Alan oldu. “İnsanlar yayın organlarına ücretli abone olma fikrine yeni yeni alışırken, (Türkiye’de o da çok az) bir de bireylere mi abone olacaklar, kaç kişiye yetişebilecekler?” diye soran Yazar İletişimci Ümit Alan, BirGün gazetesindeki köşesinde şu tespitte bulundu:

“Bireysel abonelik gerçeğinin altında yatan en büyük neden, bedava ekonomisi üzerinde yükselen platformların reklam pastasının en büyük dilimini alarak gazeteleri yazarlarına iyi telif ödeyemez hale getirmesi. Böylece birçok yazarı bir arada makul fiyatlara okuduğumuz yayınlar yerine her yazara ayrı ayrı abone olmayı gerektiren yeni bir sistemle karşı karşıyayız. Platformlar kendi yarattıkları sorunu yine kendi yöntemleriyle çözüyorlar ve biz bedava kullandığımızı sandığımız platformlar yüzünden nitelikli yayına daha çok bedel öder hale geliyoruz. Yayıncı veya yazarsak kendimiz kazanırken platforma da kazandırıyoruz.”

SESİNİZİ CLUBHOUSE’A EMANET EDER MİSİNİZ?

Medya ve yeni iletişim alanına dair yorumların yer bulduğu Yakın Gelecek programında ele alınan bir diğer konu da son günlerin popüler uygulaması “Clubhouse” oldu. Zira Türkiye, küresel çapta “sesli sosyal medya uygulaması” Clubhouse’u Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Almanya, Japonya ve Birleşik Krallık’tan sonra en fazla indiren ülke olarak şimdiden kayıtlara geçti. Buna karşın sadece Türkiye’de 10 milyon kullanıcısının bulunduğu ve davetiye ile giriş yapılabilen Clubhouse’ın ne kadar güvenilir olduğu ise henüz tartışmalı.

Yakın Gelecek programını hazırlayan gazeteci İlkay Akkaya “Clubhouse’da sohbet odalarındaki konuşmalar geçici olarak kaydedilmesine rağmen, konuşulanların odada bulunanlar tarafından harici bir aygıtla kaydedilmeyeceğinin kimse garantisini veremez.” yorumunda bulunurken, uygulamanın Türkiye’nin Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile uyumlu olmadığının altını çizdi.