Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) uzmanları ve Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’ndan (METI) yetkililer yerel saatle bu sabah Fukuşima’daki radyoaktif atık suyun denize boşaltılması konusunu ele aldılar.

Planlamaya göre, UAEA uzman ekibi, yarın Fukuşima Daichi nükleer santralini inceleyerek Tokyo Elektrik Enerji (TEPCO) gibi taraflarla fikir alışverişinde bulunacak.

Japonya hükümeti, Nisan 2021’de Fukuşima Daichi nükleer santralindeki radyoaktif atık suyun boşaltılmasıyla ilgili temel planı açıklamıştı. Ardından, Japon hükümeti, UAEA’den adı geçen önerilerin güvenliğini kapsamlı bir şekilde değerlendirmesini talep etti.

UAEA uzman ekibi, bu ziyarette önümüzdeki birkaç yılda atık suyun denize boşaltılmasının gerekliliği ve güvenliğini değerlendirecek.

Atık su arıtma sistemi, denize boşaltma planı, ilgili veriler ve belgeleri değerlendirecek olan ekip, Fukushima nükleer santralindeki mevcut arıtma önlemlerinin ilgili uluslararası standartları karşılayıp, karşılamadığını denetleyecek.

Ekip ayrıca kamu sağlığı ve çevre güvenliğinin sağlanması amacıyla radyoaktif miktarın çevreye etkisini değerlendirecek.

UAEA üyeleri, uzman heyetinin bu defaki değerlendirmelerinin bilimsel, objektif ve güvenilir bir yaklaşımla gerçekleştirildikten sonra elde edilen bilgilerin dünya ülkeleriyle şeffaf bir şekilde paylaşılması temennisinde bulundu.