Haber: CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin anakarasında yapılan son anket halkın dış politika tercihlerine dair çarpıcı verileri ortaya koydu. Dış politikada ülkelerinin güvenliği esas almasını isteyen Çinliler en yakın dost olarak Rusya’yı görüyor. Rusları “savaşçı ulus” olarak tanımlayan Çinliler, en uzak oldukları ülkelerin başında ise ABD’yi yazdı.

Rusya’nın Ukrayna harekâtı belirginleşen küresel denklem Çin halkının siyasi değerlendirmelerine de yansıdı.  Orta Avrupa Enstitüsü Asya Çalışmaları kuruluşunun 3 bin katılımcı ile düzenlediği ankette Çin halkına Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri ‘nin de (ABD) dahil olduğu 25 ülkeye dair bakış açıları soruldu.

Çinli katılımcılar yüzde 80’e yakın oranda kendilerine en yakın ülke olarak Rusya’yı seçti. Rusya’yı seçen katılımcıların beşte dördü geçen 3 yıl içinde Moskova yönetimine dönük olumlu duygularının pekiştiğine dikkat çekti. Katılımcılar Rusya denilince akla “savaşçı ulus” geldiğini söyledi. Çinli katılımcılar Moskova yönetiminin güvenilir, liderleri Vladimir Putin’in ise güçlü olduğunu vurguladı.

EN OLUMSUZ GÖRÜŞLER ABD HAKKINDA

12 Mayıs’ta kamuoyuna açıklanan anketi yorumlayan Palacky Üniversitesi’nde görevli Richard Turcanyi, Ukrayna krizini anımsatarak “Elde ettiğimiz bulgular gösteriyor ki Çin kamuoyu Rusya’nın hamlelerinden rahatsız değil. Aksine onu destekliyor.” ifadesini kullandı. Ankette dost ülkeler sıralamasında Rusya’yı, Pakistan ve Singapur izledi. Katılımcıların yüzde 56’sı Singapur’u kendi ülkelerine benzetirken, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) dost ülkeler arasında dördüncü oldu.

Çinli katılımcıların olumsuz görüş bildirdiği listenin başında yüzde 60 ile ABD yer aldı. Benzer oranda Çinli geçen üç sene içinde ABD’ye bakış açısının negatif şekilde değiştiğinin altını çizdi. Washington yönetimine karşı değişen bakış açısının nedenleri arasında Beyaz Saray’ın Covid-19 politikası, ticaret savaşları ve hegemonya kurma arzusu sıralandı. Çinliler ABD’yi ağırlıklı olarak “bencil” ve “kaba” olarak tanımlarken, Asya’da Hindistan ve Japonya da olumsuz görüş bildirilen ülkeler kümesinden çıkamadı.

ÇİN HALKININ ÖNCELİĞİ EGEMENLİK VE GÜVENLİK

Mart ayında düzenlenen ankette katılımcılara Çin’in mevcut durumuna dair sorular da yönetildi. Çinlilerin yüzde 90’ı ülkelerinin ekonomik açıdan güçlendiğini ve dünyanın en güçlü ordusuna sahip olduğunu savunurken, her 10 kişiden 6’sı Washington yönetimine karşı daha sert politikalar izlenmesi gerektiğini belirtti.

Beijing yönetiminin birinci önceliğinin “Çin’in egemenliği ve güvenliği” olması gerektiğini dile getiren katılımcıların tüm olumsuzluklara karşın ABD ile tamamen köprüleri atmak istememesi dikkat çekti. Çin halkının mevcut pozisyonunu Manchester Çin Enstitüsü’nden Tao Wang  “Henüz tam kapsamlı bir Soğuk Savaş içinde değiliz.” sözleri ile değerlendirdi.