Spor yorumcusu Behçet Üstün, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Üstün, spor gündemindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Süper Lig’de haftanın en önemli maçı olan Beşiktaş-Trabzonspor maçına değinen Behçet Üstün, “Beşiktaş kazanma isteğinin kurbanı oldu. Devrenin sonundaki kabul edilebilir belki ama maçın sonundaki şampiyonluk yolundaki büyük takıma çok da yakışan bir gol değildi. Bütün takım gol atmak için hücuma gitti ama Trabzonspor’un hızlı ataklarını düşünmeyince sahadan pek hak etmediği bir mağlubiyetle ayrıldı. Güzel bir maç oldu. İki takım da iyi mücadele etti. Maçı biraz da kaleciler belirledi.” dedi.

“İSTANBUL’UN ÜÇ BÜYÜKLERİNİN İFLASINI GÖRMEK MÜMKÜN”

Üç büyük takımın şu ana kadarki performanslarını değerlendiren Üstün, “İstanbul’un üç büyüklerinin iflasını görmek mümkün. Artık bu şekilde sürdüremeyeceklerini fark etmeleri lazım. Beşiktaş geçen yılın şampiyonluğuyla devam ediyor ama bütün takımlarda ciddi hatalar olabiliyor. Üç büyüklerin yaptığı hatalar, Anadolu devrimini yeniden başlatıyor gibi. Uzun süredir şampiyonluk görememiş olan Trabzonspor şu anda çok avantajlı durumda. Bu fark ve arka arkaya gelen galibiyetler şampiyonluk inancını daha da pekiştiriyor, daha da motive ediyor. Bütün şehir kenetlenmiş halde gidiyor.” diye konuştu.

FATİH TERİM’İN MAÇ SONU AÇIKLAMASI

Galatarasay’da yeni bir yönetimin ve yeni bir takımın var olduğuna dikkat çeken Üstün, “Bunu yönetmek Fatih Terim tecrübesinde de olsanız çok kolay bir iş değil. Bazı yanlış mesajları oyuncuları rehavete sokabilir. Karagümrük maçı sonrası Terim, ‘İstatistiklere bakarsak bu nasıl 1-1 bitti dersiniz. İki puan kaybı için üzgünüm. Bunu rahat söyleyebilirim. Çünkü iki golü de biz attık.’ dedi. Terim’in söylediklerinin ilk kısmı doğru. Çünkü kendi hatalarından geldi. Fakat Galatasaray’ın golü de Karagümrük’ün hatası sonrası geldi. Öyle bakarsanız her iki takımda karşılıklı olarak kendi kalesine gol atmış da diyebiliriz. Bu teşhisleri doğru yapmadığımız sürece çözümlerde de zorlanabiliriz.” açıklamasında bulundu.

“YÖNETİMİN BAŞARISIZ OLDUĞUNU ÇOK NET SÖYLEYEBİLİRİZ”

Fenerbahçe’de Vitor Pereira’nin gitmesiyle sorunların çözülemeyeceğine vurgu yapan Üstün, “Bunda tereddüt etmeye bile gerek yok. 3,5 yıllık Ali Koç döneminde 7 tane teknik direktör değişti. Değişen ne oldu? Pereira’nin yerine Kloop’u getirseniz yine bir şey değişmeyecek. Zira öncelikle sabır yok. Bu Ali Koç’un ilk döneminde olabilirdi çünkü çok büyük bir kredi ile geldi. Fakat baştan yapmış oldukları çok ciddi hataları, verilen sözlerin hiçbirinin gerçekleşmemesi, iletişimden ve şeffaflıktan tamamen uzaklaşan bir yapı görüyoruz. Yönetimin başarısız olduğunu çok net söyleyebiliriz. Mali yönden büyük destek verilse de borç yükünün arttığı rakamlarla ortada. Yönetiminin ya kendine çeki düzen vermesi ya da başka bir yönetime devretme zamanı geliyor gibi.” ifadelerini kullandı.

HALİS ÖZKAHYA OLAYI

Spor yorumcusu Behçet Üstün haftaya damgasını vuran hakem Halis Özkahya olayı için de şunları söyledi:

“Uzatma konusu Halis Özkahya’dan öte zaten bir yara Türk futbolunda. Çok standart dışı uygulamalar var. Gaziantep FK-Kasımpaşa maçında enteresan bir hata ile karşılaştık. Halis Özkahya 9 dakikalık uzatma verdi ama 94.13’te maçı bitirdi. Daha sonra kalan süreyi oynattılar. Bu hatayı hakem yaptı, diyelim, orada bir dördüncü hakem var, yardımcı hakemler var. Hepsinden öte VAR, AVAR hakemleri var. Toplu bir akıl tutulması yaşayan bir ekip oldu. Görev alan hakemlere bazı cezalar verilecektir ama fatura bir tek Halis Özkahya’ya kesildi ki, o da zaten kendi kendine kesti. Hakemliği bıraktığını açıkladı.”

Behçet Üstün, diğer spor branşlarındaki gelişmeler için ise şöyle konuştu:

“Voleybolda Ankara takımları İstanbul takımlarını yenmeyi başardı. AXA Sigorta Efeler Ligi’nin 7. haftasında Ziraat Bankkart, Fenerbahçe HDI Sigorta’yı 3-0, Halkbank da Galatasaray’ı 3-0 mağlup etti. Bence güzel bir lig oluyor.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), 2021-2022 sezonunda uygulanacak Kadın Futbol Ligleri’ne dair esasları açıkladı. Kadınlar Süper Ligi’nde maçlar 12’şer takımdan oluşacak 2 grup ile çift devreli lig usulüne göre oynanacak. Sezon sonunda gruplarında ilk 4 sırayı alan takımlar play-off, son 4 sırayı alan takımlar ise play-out müsabakalarında karşılaşacak.”