CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin üçüncü çocuğa izin veren politikası ile nüfusun yaşlanma hızını düşürmek ve üretimde insan kaynağını artırmayı amaçlıyor. Beijing yönetimi üçüncü çocuk için eğitim masraflarının azaltılması gibi birtakım teşvikleri de hayata geçirecek.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping’in yönettiği Merkez Komite Siyasi Büro toplantısında 14. Beş Yıllık Plan’ın uygulanacağı dönemde (2021-2025) nüfusun yaşlanmasının önüne geçmek için alınacak tedbirler masaya yatırıldı. Toplantının ardından yapılan açıklamada Çin’de üçüncü çocuk için izin çıktı. Tek çocuk politikasına 2016 yılında son veren Çin’in bu sayede demografik değişime neden olan yaşlanma hızını düşürmesi ve üretimde insan kaynağını genişletmesi bekleniyor.

7. Ulusal Nüfus Sayımı sonuçlarına göre, Çin’deki toplam doğurganlık oranı yüzde 1,3 olarak kayda geçmişti. Bu nispeten düşük bir seviyeye işaret ederken, 60 yaş ve üstü nüfus ise 260 milyona ulaşarak toplam nüfusun yüzde 18,7’sini oluşturdu.

TEŞVİKLERLE BERABER GELECEK

Nüfusun yaşlanma hızını gündeme taşıyan Financial Times gibi gazeteler üretimde kriz yaşanacağı öngörüsünde bulunmuştu. Buna karşın Çin, son 10 yılda düşük hızlı nüfus artışına devam ederken, 2019 yılında Almanya ve İtalya gibi başlıca Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki ortalama ölüm oranı, doğum oranını yine geride bıraktı.

Çin’in Xinhua haber ajansına konuşan yetkililer, politika değişikliğinin bir kısım teşviklerle destekleneceğini aktardı. Bu teşvikler kapsamında Beijing yönetimi, yüklü masraflara yol açan eğitim maliyetleri düşürecek, vergi ve konut desteğini artıracak, çalışan kadınların yasal haklarını güçlü biçimde koruyacak ve hak arasında kısmen görülen başlık parasına müdahale edecek.

“ALIŞILMIŞ GÖRÜŞLERİN DEĞİŞMESİ GEREKLİ”

Hangzhou Üniversitesi tarafından bu yılın başında yayınlanan bir çalışma, iki çocuk politikasının, çocuk bakımının maliyetinden çok etkilenmeyen tek çocuk sahibi varlıklı aileleri ikinci çocuk için teşvik ettiğini ortaya koymuştu. Ülkenin en büyük seyahat acentelerinden Trip.com kurucusu ve Beijing Üniversitesi profesörlerinden James Liang da geride bıraktığımız günlerde devletin yeni doğan sayısındaki düşüşü tersine çevirmek için çocuk sahibi olan çiftlere maddi anlamda destek sunulması gerektiğini dile getirmişti. Gelişmiş ülkelerin Gayri Safi Yurt İçi Hasılalarının (GSYİH) yüzde 1 ile 4’ünü bu amaç doğrultusunda seferber ettiklerini anımsatan Çinli akademisyene göre, Çin yönetimi de vergi indirimleri de dâhil olmak üzere benzer bir yolu izleyebilir.

Çin’in Global Times gazetesi de nüfus politikasındaki değişiklik ve meydan okumalara dair kaleme aldığı başyazısında şu ifadelere yer verdi:

“Açıkçası, çoğu hane şu anda üçüncü çocuk sahibi olmaya hazır değil. Zira iki çocuk politikasından bugün üçüncü çocuk politikasına kadarki süreç sadece sekiz yıl aldı. Bu sosyal düzenlemelerini birçoğu politika değişikliklerine yetişemedi. Buna karşın Çin’in avantajı piyasa güçleri ile ulusal politikalar arasındaki koordinasyon sağlayacak alan ve isteğe sahip olmasıdır. Merkezi hükümetin teşvikleri ile ilgili sosyal değişiklikler gerçekleşecektir. Hanelerin daha fazla çocuk sahibi olma endişelerini azaltmak, hanelerin çocuklarına bakmaları ve çocukların eğitim görmeleri için daha fazla kolaylık sağlamak için çok çalışmamız gerekiyor. İnsanların çocuk doğurma isteklerini belirleyen tek faktör ekonomik koşullar değildir. Doğum oranı azalan bir toplumda çocuklara ve aile değerlerine ilişkin bazı alışılmış görüşlerin değiştirilmesi aynı derecede önemlidir.”