CGTN / Bradley Blankenship

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongresi’nin iki kanadına hitaben bir video konferans konuşması yaptı. Pearl Harbor ve 11 Eylül saldırılarını hatırlatan Zelenskiy, daha fazla askeri yardımın yanı sıra Ukrayna üzerinde bir “uçuşa yasak bölge” ilan edilmesini istedi. Zelenskiy, “İnsanları kurtarmak için Ukrayna üzerinde bir uçuşa yasak bölge oluşturun. Çok mu fazla bir şey istiyorum?” dedi ve “Savaş meydanında savaş uçaklarını kullanabilmenin ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz, halkımızı, özgürlüğümüzü, ülkemizi korumak için güçlü bir hava gücünün Ukrayna’ya ve Avrupa’ya yardım edebileceğini biliyorsunuz. Bunların olduğunu biliyorsunuz ve bunlara sahipsiniz ama Ukrayna semalarında yoklar.” diye devam etti.

Elbette bu Amerika’daki askeri-sanayi kompleksine yarayacağı için Zelenskiy, Ukrayna’ya uçak gönderilmesini destekleyen bazı Kongre üyelerinin desteğine sahip olsa da, Kongre üyelerinin çoğunluğu Rusya’nın bunu Ukrayna’daki güçlerine karşı doğrudan bir saldırı olarak görebileceğinden endişe ediyor. Rusya, Polonya sınırındaki Lviv’de son zamanlarda askeri operasyonları dikkate alınırsa, NATO’nun olası bir müdahalesi ile ilgili tutumunu oldukça açık biçimde belirtti. Ancak Zelenskiy’in uçuşa yasak bölge ile ilgili sorusuna cevap vermek gerekirse, evet bunu istemek çok olur.

ZELENSKIY, ABD KONGRESİ’NE SESLENDİ

Açıklamama birçok Ukraynalı dostum olduğunu söyleyerek başlamak isterim. Şu anda yazımı yazarken, Prag’daki en büyük Ukrayna mülteci kayıt merkezinde bulunuyorum. Şahsen Ukraynalı olmasam da bu çatışmanın yüzleri gördüm ve sevdiklerinin başına gelenler nedeniyle acı çekenleri teselli etmek için saatler harcadım.

Bir uçuşa yasak böle ilan edilmesini istemenin duygusal yanlarını anlayabilirim. Ama fiilen ne anlama geldiği konusunda hayallere kapılmamak zorundayız. Bu Ukrayna etrafında artık uçakların artık uçamayacağı sihirli bir balon oluşturmak anlamına gelmiyor, bu Rus uçaklarını düşürmek ve Rus uçaklarının bulunduğu Rusya içindeki üslere saldırmak anlamına geliyor. Fiilen, bu NATO ile Rusya arasında doğrudan bir savaş demek ve bu tam bir felaket olacaktır. Rusya ile NATO (ve ABD) arasında bir savaşın en büyük nükleer güçleri karşı karşıya getireceğini unutmamamız gerekir, Rusya bu çatışmada çıkarları hayati olarak görüyor.

Özetle, hiç kimsenin kazanamayacağı bir çatışmanın, yani nükleer savaş uçurumunun eşiğindeyiz. Bu bağlamda, bir “nükleer Mahşer” potansiyelini artırırken Ukrayna üzerinde bir uçuşa yasak bölge ilan etmenin bir anlam ifade edeceği mantıklı bur tutum olamaz.

ZELENSKIY’DEN “UÇUŞA YASAK BÖLGE” TALEBİ

Böyle bir adımın taktik anlamına da değinmek gerekir. Zelenskiy’in kendi halkına ve Ruslara seslendiği konuşmalarda sürekli olarak Ukrayna’nın Rusya ile çatışmayı kazanırken Rusya’nın ağır insani kayıplara ek olarak ekonomisinin yıkılması ve büyük ölçekli bir izolasyona maruz kaldığı belirtiliyor. Eğer durum böyleyse, neden büyük güçlerin kendi savaş çabalarına yardıma gelmesine ihtiyacı var ki?

Askeri bir uzman olmadığımı kabul ediyorum ama bu konuşmalar Rus askerlerinin moralini bozmayı amaçlamış ve sahadaki durumu gerçekte yansıtmıyor görünüyor. Uçuşa yasak bölge çağrısı açıkça, şaşırtıcı bir şekilde savaşıyor olsalar da, Ukraynalıların kazanmadıklarına işaret ediyor. Bu istek gidişatı değiştirmek için dış güçlerin çok aktif bir rol oynaması gerektiğini gösteriyor.

Hiç kimse Zelenskiy’i varoluşsal bir savaşta yapabileceği her şeyi yaptığı için suçlayamaz. Kişisel olarak arkadaşlarımın “gözleri koruyun” sloganı ile sosyal medyada yaptıkları paylaşımları anlıyorum çünkü tendi dünyaları zaten yıkılmışken dünyanın yıkılması için onlara çak fazla bir şey ifade etmiyor. Ancak, bunların hiçbiri ABD’nin bu çatışmaya girmesinin dünyada yaşayan herkes için tam bir felaket olacağı gerçeğini değiştirmez. Ukrayna’da olanlar bir trajedi. Ama uçuşa yasak bölge bu yerel olayı tükenişe dönüştürebilir ve bu yüzden aklıselim sahibi insanların buna sert biçimde karşı çıkması gerekiyor.