Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, video konferans yoluyla görüştüler, hem de 2 saat. Görüşmede en çok öne çıkan konu, Ukrayna gerilimiydi. Daha önce de ifade edildiği gibi, ABD Rusya’yı, Ukrayna’yı işgal ederse, ekonomik yaptırımlarla karşılık vereceği yönünde uyardı. Rusya da böyle bir niyeti olmadığını vurgulayarak, ABD’den, Ukrayna’yı NATO’ya almayacağına ilişkin hukuki güvence istedi. 

ABD’nin doğuya doğru genişleme hamlesi, Ukrayna ve Gürcistan’ı NATO üyesi yapma isteği, Karadeniz’de kalıcı varlık gösterme çabası biliniyor. Hedefi, Rusya’yı yakın çevresinden kuşatmak. Bu amaçla uzun zamandır Baltık Denizi’nden, Doğu Avrupa’dan, Balkanlar’dan, Orta Asya’dan, Kafkasya’dan, Karadeniz’den, Ege Denizi’nden, Akdeniz’den hamle üstüne hamle yapıyor. Hem doğrudan hem NATO vasıtasıyla.   

Rusya ise buna sert bir dille karşı çıkıyor. Gerekirse güç kullanacağını vurguluyor. 2008’de Gürcistan’la savaşarak, 2014’te Ukrayna’dan Kırım’ı kopararak, ne kadar ciddi olduğunu gösterdi zaten. Ukrayna’nın doğusunda, Donbas’ta yaşananların Ukrayna’nın içişi olduğunu, Kiev’in bu konuyu Moskova’yla değil, Donbas’taki ayrılıkçı güçlerle görüşmesi gerektiğini söylüyor. Bu konuda Ukrayna’yı muhatap almıyor, dengi olarak görmüyor. Sorunu, sorunun kaynağı olan ABD’yle çözeceğini biliyor.

ABD VE AVRUPA’NIN HEDEFİ

ABD; yanına Avrupa Birliği (AB) üyesi müttefiklerini de alarak, ısrarla Rusya’nın Ukrayna sınırına yaptığı yığınağın, bu ülkeyi işgale yönelik olduğunu söylüyor. Bu yolla Rusya’yı şeytanlaştırmaya, Rusya çevresine yaptığı ABD askeri yığınağını meşrulaştırmaya çalışıyor. Peki, ABD’nin bu adımları tutar mı? Tutmaz.

Çünkü Rusya, mevcut şartlarda Ukrayna’yı işgal etmez. Buna gerek duymaz. Böyle bir adımın, ABD ve Avrupa’nın, Ukrayna’ya hâlihazırda verdikleri desteği daha da artırmalarına neden olacağını, Rusya karşıtlarının elini güçlendireceğini, ABD’ye koz vereceğini bilir.

ABD ve Avrupalı müttefikleri de, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmayacağını biliyorlar. Lakin bunun tersi yönde propaganda yaparak, Rusya’nın itibarını sarsmak istiyorlar. Çünkü Ukrayna sorununda, Rusya’ya karşı ellerinde, sadece ekonomik yaptırım kozu var. Bu yaptırımlar da Rusya’yı hırpalasa bile, geri adım attıramaz. Geçmişte de bu yaptırımlar denendi, sonuç alıcı olmadığı görüldü. Rusya; zorlandı, yıprandı fakat ödün vermedi. ABD ve Avrupa bunun da farkındalar.

Şurası açık; Rusya Ukrayna’yı işgal etse bile (ki böyle bir niyeti olmadığını açıkladı), ABD ve AB, asker yollayıp, Ukrayna’yı savunamaz. Tek yapabilecekleri, Ukrayna’ya askeri malzeme, bölgedeki NATO üyesi ülkelere (Polonya, Romanya ve diğerleri) askeri malzeme ve askeri birlik göndermek olabilir. Bu yardımlar da Rusya’yı caydırmaya yetmez. Yetmediğini de ABD ve Avrupa çok iyi bilir.

ABD bugün, 2014’ten daha zayıf. O dönem yapamadığını, bugün hiç yapamaz.

Barış Doster