Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Ukrayna’ya silah desteğine ilişkin NATO ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerine, “Bize ya şimdi yardım edersiniz ya da yardımlarınız geç kalır.” uyarısında bulundu.

Brüksel’de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ikinci gün oturumları sonrası basın toplantısı düzenleyen Kuleba, bugünkü görüşmelerde konuşulanlara dair detayları paylaştı.

Kuleba, görüşmelerde NATO müttefiklerinin Rusya’nın operasyonları karşısında Ukrayna’ya destek vermek için daha fazla neler yapabileceğini müzakere ettiğini aktararak, “Müzakerelerde, üç gündemimizin üçünün de silah olduğu mesajını verdim. Avrupa-Atlantik güvenliği bölünmezdir. Bu yüzden biz Ukrayna’da Rus askeri ve tanklarına karşı savaşırken sadece kendimizi değil, bütün NATO üyelerinin güvenliğini savunuyoruz.” dedi.

“Ukrayna’nın yeterli mühimmat desteğini alması durumunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in NATO’nun 5. maddesini test etmeye gücünün yetmeyeceğini” vurgulayan Kuleba, “Müttefiklerimizin, Ukrayna’nın yanı sıra kendileri için de savaştığımızı anlamalarından ve NATO’nun Doğu Kanadı ülkelerinin Ukrayna’ya mühimmat desteğinin artırılmasına yönelik açıklamalarından memnun oldum.” ifadelerini kullandı.

“DONBASS BÖLGESİNDE SAVAŞ KAPIDA”

Kuleba, an itibarıyla Rus birliklerinin Ukrayna’nın kuzeyi ve kuzeydoğusuna yeniden asker konuşlandırdığını hatırlatarak, “Donbass bölgesinde savaş kapıda. Şu an topyekûn savaş durumuna gelinmedi ama her gün ağır çatışmalar yaşanıyor ve daha fazlası gelecek.” diye konuştu.

Donbass’taki savaşın NATO müttefiklerine İkinci Dünya Savaşı’nı hatırlatması gerektiği uyarısında bulunan Kuleba, “Bu yerel bir askeri harekât olmayacak. Bu yüzden müttefiklerimizin bize destek gönderme konusunda düşünmeleri gerektiğini söylememeleri, çabuk hareket etmeleri önemlidir. Bize ya şimdi yardım edersiniz, şimdi derken günleri kastediyorum ya da yardımınız geç kalır. Yardımların gecikmesi çok sayıda sivilin ölmesine sebep olacaktır.” yorumunu yaptı.