Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Polonya Cumhurbaşkanı Andrey Duda dün Berlin’de bir araya geldi.

Görüşme, Olaf Scholz’ın daveti üzerine gerçekleştirildi. Üç taraf, Ukrayna ve sınırlarının güvenliğini ele aldı. Olaf Scholz, Avrupa’nın barışını savunmanın, üç tarafın da ortak hedefi olduğunu açıkladı.

Görüşmeden önce ortak basın toplantısında konuşan Olaf Scholz, bu toplantının “Weimar Üçgeni” başlığı altında üç ülkenin 11 yıl sonra gerçekleşen ilk zirvesi olduğuna işaret etti. Scholz, tüm diplomatik girişimlerin hedefinin “Avrupa’da bir savaş çıkmasını önlemek” olduğunu belirtti.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrey Duda, son günlerde üç ülkenin liderlerinin bölgesel gerginliği yumuşatmak için yoğun diplomatik girişimlerde bulunduğunu ve bunun Avrupa ülkelerinin güvenliğini korumak için hayati önem taşıdığını hatırlattı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Avrupa’daki barış bizim için bir hazine, onu korumak ise hepimizin görevi” değerlendirmesini yaptı.

Öte yandan Macron dün erken saatlerinde Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile Kiev kentinde üç saatlik bir görüşme gerçekleştirdi.

Dün görüştüğü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Minsk Anlaşması’na saygı göstermeyi yeniden taahhüt ettiğini ve kendisinin gerilimin artmasına neden olmayacağını söylediğini aktaran Macron, Zelenskiy’nin de bu anlaşmaları hayata geçirmeyi taahhüt ettiğini kaydetti.

Macron, Zelenskiy’nin Ukrayna sınırlarındaki “askeri baskıya” karşı sergilediği “soğukkanlılıktan” duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ukrayna sınırında gerilimin artma riskinin bulunduğunu ifade eden Macron, Rusya ve Ukrayna’ya ziyaretler gerçekleştirerek Avrupa kıtasında düzen, istikrar ve güvenlik tesis etmeyi hedeflediğini, Putin ve Zelenskiy ile yaptığı görüşmelerin bölgede istikrarı ve güvenliği sağlama yolunda ilerleme kaydedilmesine imkân verdiğini belirtti.

Macron, Ukrayna-Rusya krizine ilişkin somut çözümlerin bulunduğunu, bunu Zelenskiy ve Putin ile görüştüğünü dile getirdi. Gelecek haftalarda ve aylarda durumun normale dönmesini ve gerilimin kalıcı şekilde sona ermesini istediklerine işaret eden Macron, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne önem verdiklerini vurguladı.

Fransa’nın Almanya ile birlikte Ukrayna ve Rusya arasındaki krize son vermek için arabuluculuk çabalarını sürdürmeye kararlı olduğunun altını çizen Macron, Normandiya Formatı (Rusya, Almanya, Fransa ve Ukrayna) ülke liderlerinin danışmanlarının 10 Şubat’ta Berlin’de bir araya geleceği bilgisini paylaştı.