China Daily

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)  Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Yarı Yıllık Maliye Politikası Raporunu 2 Mart’ta ABD Kongresi’ne sundu.

Raporda Powell, Ukrayna krizinin ABD ekonomisi üzerindeki etkisinin son derece belirsiz olduğunu ve Fed’in durumu yakından izleyeceğini söyledi. Powell, ABD ekonomisinin yaygın aşılama, ekonominin yeniden açılması, maliye ve para politikalarının desteklenmesi ve haneler ile işletmelerin sağlam mali konumu sayesinde 2021’de güçlü bir büyüme kaydettiğini söyledi. Ayrıca, Omicron varyantının hızla yayılmasının bir sonucu olarak ekonomik aktivitenin 2022’de yavaşladığını, ancak yavaşlamanın muhtemelen geçici olacağını söyledi.

Nitekim ABD ekonomisi yakın vadede iki temel sorunla karşı karşıya bulunuyor. Biri, güçlü talebe kıyasla ciddi bir iş gücü arzı sıkıntısı olan sıkı bir iş gücü piyasası ve yılların en hızlı temposunda yükselen ücretler. İkincisi, arz tarafındaki darboğazlar ve aksamaların takip eden üretimi sınırlaması ile mal ve hizmet fiyatlarında genel bir artışa neden olması nedeniyle enflasyonda keskin bir artış.

YAPICI ULUSLARARASI ÇABALAR DESTEKLENMELİ

Bu nedenle, para politikası açısından Powell, Fed’in net varlık alımlarını aşamalı olarak durdurduğunu ve mart ayının sonundaki toplantısında federal fon oranı hedef aralığını yükseltmesinin beklendiğini söyledi. Faiz artırım sürecinin başlamasının ardından bilanço indirimi de gelecek. Fed, mali desteğin etkilerinin azalması ve gevşek para politikasının kaldırılması, arz darboğazlarının hafiflemesi ve talebin yavaşlaması nedeniyle enflasyonun düşmesini bekliyor.

ABD için, Covid-19 salgını ve Rusya-Ukrayna ihtilafının belirsizliği, ekonomik beklentilerini ve politika tepkilerini etkileyen başlıca değişkenlerdir.

Özellikle ikincisinde, çatışmanın sonuçları ve ABD ve müttefikleri tarafından Rusya’ya uygulanan yaptırımların derinliği ve genişliği, ABD ekonomisini ve dünya ekonomisini Fed’in kontrolünün çok ötesinde etkileyebilir. Çin, jeopolitik risklerin etkisini en aza indirgemek için tüm tarafları krize müzakere yoluyla bir çözüm aramaya çağırmalı ve siyasi bir çözüme yardımcı olacak tüm yapıcı uluslararası çabaları desteklemelidir.