China Daily / Xu Wenhong

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve NATO yangına körükle giderek ve askeri çatışmalara yol açan gerginlikleri derinleştirerek sorumsuzluklarını ortaya koydular. Rusya şimdi ABD ve müttefiklerinin koyduğu en sert yaptırımlarla karşı karşıya kalacak. ABD, İngiltere, Avrupa Birliği (AB) ve Kanada cumartesi günü Rusya bankalarının SWIFT’e (Dünya Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Birliği) ulaşmasını sınırlandıracaklarını açıkladı.

SWIFT sisteminden çıkarılmak herhangi bir ülke için ağır bir darbedir, bu “finansal atom saldırısı” gibi bir şeydir. Bunun örnekleri var. Geçmişte, Kuzey Kore ve İran SWIFT’ten çıkarıldı ve bundan sonra ekonomileri benzeri görülmemiş ciddi sonuçlara maruz kaldı.

RUSYA’YA YENİ YAPTIRIM KARARI

ABD Başkanı Joe Biden perşembe günü ABD-Rusya ilişkilerinin benzeri görülmemiş bir “tam kopuş” yaşadığını söyledi. Ama ABD ve müttefiklerinin attığı son adımlar sadece Rusya ekonomisine büyük bir darbe vurmayacak, aynı zamanda SWIFT üzerinden ve bütün finansal piyasalara şok dalgaları gönderecek.

SWIFT birliğinin merkezi Brüksel’de ve faaliyetleri ilgili Belçika yasalarına tabi. Belçika Ulusal Bankası SWIFT’in günlük faaliyetlerinin denetlenmesinde öncü bir rol oynuyor. Ayrıca Belçika, AB’nin üyesi ve SWIFT birliği ilgili AB yasalarına da uymak zorunda. Dolayısıyla, genel olarak konuşursak, AB bu örgütte büyük bir söz sahibi. AB’nin perşembe günü yapılan olağanüstü toplantısında 27 üye Rusya’yı sistemden çıkarıp çıkarmama konusunda değişik tutumlara sahipti. Bu, AB üyelerinin Rusya ile oldukça farklı çıkarları ve ilişkileri olduğu anlamına geliyor. Ayrıca SWIFT’in faaliyetleri biri Rusya’dan olan 25 üyeli yönetim kurulu tarafından denetleniyor. Dolayısıyla sisteme dâhil değişik ülkelerin oldukça farklı çıkarları var.

RUSYA’NIN SWIFT SİSTEMİNDEN ÇIKARTILMASI NE ANLAMA GELİYOR?

Bunun yanı sıra, Rusya’yı sistemden çıkarmanın sonuçları çok ciddi olabilir. Bu Rusya ile ilgili bütün finansal ve ekonomik etkinliklerin engellenmesine yol açabilir. AB’nin Rusya’nın en büyük ticaret ortağı olduğu dikkate alınırsa, eğer Rusya darbe alırsa, AB de zarar görür. Dahası, Rusya 2015’te bir Finansal Mesaj İletim Sistemi kurdu. Bu sistem bir dereceye kadar SWIFT’in yerini alabilir. İlgili bütün taraflar barışı yeniden sağlamak için çaba göstermedikçe, ağır bedel ödemek zorunda kalacaklar. Bu SWIFT sistemi için de geçerli.