Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, Türkiye ve dünya gündeminde öne çıkan basıkları değerlendirdi.

104 emekli amiralin yayınladığı bildiri ile ilgili son gelişimleri aktaran İsmet Özçelik, “Soruşturmada gözaltına alınan emekli amiraller serbest bırakıldı. Bildiriye ‘Montrö Bildirisi’ denmişti ama Işık Biren’in isteği ile bildiriyi hazırladığı iddia edilen Ergun Mengi ile ilgili savcılığın mahkemeye sevk ettiği yazıda ilginç bir bilgi yer aldı. Mengi, emekli amiral Ali Yüksel Önel’e 2 Nisan’da bir mesaj göndermiş. Mesajda özetle ‘Grupta uzlaşı çok zordu. Bu nedenle Montrö bahane ettik, araç olarak kullandık.’ ifadesini kullanmış. Tabii bu çok dikkat çekti. Şu anda konu yargıda. Serbest bırakılan amirallerden bazıları açıklamalarda bulundu ve olayı bir iletişim kazası olarak nitelendirdiler.” dedi.

“RUSYA, TÜRKİYE’YE UÇAK SEFERLERİNİ 1 HAZİRAN’A KADAR KISITLADI”

Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan krizin Türkiye’ye de yansıdığını belirten Özçelik, “Ukrayna krizi bize de yansımaya başladı. En azından tartışma böyle. Zamanlama da kafalarda bazı soru işaretlerine yol açtı. Bunlardan bir tanesi de Rusya, Türkiye’ye uçak seferlerini 1 Haziran’a kadar kısıtladı. Tabii hemen kampanya başladı. Karar Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in Türkiye ziyaretine bağlandı. Türkiye-Rusya arasında gerilim pompalandı. Londra finans kuruluşlarının Türkiye ve Ukrayna uzmanları özelliklede Timothy Ash gibileri, haberi ‘çok önemli gelişme’ diye duyurdu. ‘Türkiye-Rusya ilişkileri bozuluyor’ havası yaratmaya çalıştılar.

Peki, gerçek ne? Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov,’Kararla Zelenskiy’in Türkiye ziyareti ile ilgisi yok.’ dedi. Konu ile ilgili Moskova’daki kaynaklarımla konuştum. Karşıma şöyle bir manzara çıktı.

Son günlerde Rusya’da tespit edilen dış kaynaklı Covid-19 vakalarının yüzde 80’i Türkiye bağlantılı. Mayıs başında Rusya’da iki tane bayram var. 500 bini aşkın Rus vatandaşı, Türkiye’de yer ayırtmış. Vaka sayılarını patlatacağı hesaplanmış. Bu nedenle böyle bir karar alınmış. Rus yetkililer İngiltere mutasyonu çıktığında İngiltere için de aynı kararın alındığını hatırlattılar.

Peki, Rusya’nın Ukrayna konusunda, Türkiye’den kaygısı yok mu? Var. Yapılan açıklamalardan, özellikle de Ukrayna’nın, NATO üyeliğine destek konusundan rahatsızlar. Lavrov’da bunu açıkça söyledi.” diye konuştu.

NATANZ NÜKLEER TESİSİ’NDEKİ PATLAMA VİYANA’DAKİ TOPLANTIYA ETKİ YAPAR MI?

Gazeteci İsmet Özçelik, Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılan Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan İran nükleer anlaşması toplantısı ile ilgili gelişmeler için de, “Bir süre önce İran’ın İsfahan eyaletindeki Natanz Nükleer Tesisi’nde bir patlama meydan geldi. Patlamada uranyumu zenginleştirmek için kullanılan santrifüjler zarar gördü. İranlı yetkililer sabotajdan İsrail’i sorumlu tuttu ve saldırıya karşılık vereceklerini ifade ettiler. Bu olayın Viyana’daki toplantıya nasıl etkileyeceğini kestirmekte zor. Zaten İsrail’in niyeti de bir provokasyon yaparak Viyana’da ABD’nin tekrar nükleer anlaşmaya dönmesini önlemek. Herhalde taraflar bunları da değerlendiriyordur.” açıklamasında bulundu.