Rusya’nın Ukrayna sınırında asker sayısını yükseltmesine karşı Batılı ülkeler Ukrayna’nın savunma gücünü artırması için silah sevkiyatı yaparken, Almanya çelişkili silah politikası izlemekle eleştiriliyor.

Ukrayna’nın Berlin Büyükelçisi Andrij Melnyk, haftalardır Alman medyasına Rus tehdidine karşı ülkesinin silahlara ihtiyaç duyduğunu anlatıyor.

Melnyk kendilerini savunmak için Almanya’dan savaş gemisi, roket savar ile gönüllüler için 100 bin miğfer ve koruma yeleği istedi.

Alman hükümet yetkilileri ise koalisyon protokolünde kriz ve savaş bölgelerine silah satılmayacağının yer aldığını hatırlatarak, Ukrayna’nın talebine olumsuz yanıt veriyor.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, basın toplantılarında konuya ilişkin sorulara, “Alman hükümeti uzun yıllardır bu konuda benzer bir strateji izliyor. Buna öldürücü silahlar ihraç etmediğimiz de dahildir.” cevabını vererek hükümetin tutumunu sürekli hatırlatıyor.

Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da Kiev’e yaptığı ziyarette ülkesinin tarihine işaret ederek, Almanya’nın “kısıtlayıcı silah ihracat politikasının iyi nedenleri bulunduğunu” söyledi.

Baerbock, “Son derece tehlikeli durumu etkisiz hale getirmenin tek geçerli yolu diplomasidir.” ifadesini kullanarak Ukrayna’nın silah taleplerini geri çevirdi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere ve Baltık ülkeleri gibi Batılı ülkeler Ukrayna’ya askeri yardımda bulunacağını söylerken Almanya’nın bu tutumu hem ülke içinde hem de müttefik ülkelerde şaşkınlığa yol açıyor.

Alman hükümeti, bu konudaki baskıları azaltmak için Ukrayna’ya askeri hastane ve miğferlerle destek vereceğini açıkladı.

Estonya tarafından gönderilecek askeri hastanenin parasının Almanya tarafından karşılanacağının ortaya çıkması ile Ukrayna’ya gönderilecek miğfer sayısının 5 bin olarak ifade edilmesi kamuoyunda ve müttefiklerde şaşkınlığı arttırdı.

Ukrayna’nın Berlin Büyükelçisi Melnyk, kısıtlı sayıda miğfer gönderilmesini sembolik jest olarak niteleyerek “Bu devede kulak, teselli bile değil.” ifadesini kullandı.

Kiev Belediye Başkanı eski boks şampiyonu Vitaliy Klitçko da Almanya’nın 5 bin miğfer göndermesini “şaka” olarak nitelendirerek, “Sonraki destek olarak Almanya ne göndermek istiyor? Yastık mı?” şeklinde tepkisini dile getirdi.