Gazeteci İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Ukrayna krizindeki son gelişmelere değinen İsmet Özçelik, “Bölgedeki çatışmalar aniden cuma günü başladı ve hafta sonu da devam etti. Yapılan açıklamalarda Ukrayna’nın 82 kez ateşkesi ihlal ettiği duyuruldu. Siviller tahliye ediliyor, Rusya tarafına geçenler var rakamın 30 binin üzerinde olduğu konusunda bilgiler geliyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kosova, Arnavutluk ile Bosna Hersek’ten Donbas’a paralı asker gönderildiği bilgisi aldıklarını ve bunu doğrulamaya çalıştıklarını söyledi. Batı basınında yer alan Rusya’nın Ukrayna’yı istila edeceğine dair haberleri yalanlayan Lavrov, ‘Az çok dış politikayla ilgilenen insanların tüm bunların propaganda, yalan ve uydurma olduğuna ikna olduğuna eminim. Asıl mesele, bu yalan haberleri yazanların kendi söylediklerine inanmalarıdır. Bu, gülünç verici.’ ifadelerini kullandı.

Bu arada Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Münih Güvenlik Konferansı’nın ardından gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. Akar, ‘Orada bir askeri hareketlilik söz konusu. Bu askeri hareketliliğin bazı etkileri var. Bu konuda basında çıkan bazı haberler mevcut. Bunların ihtiyatla değerlendirilmesi gerekir. Çünkü bazı yalan haberlerden bahsediliyor. Bunlardan nedeniyle istenmeyen birtakım durumların doğmasını engellemek gerekir.’ dedi ve provokasyona dikkat çekti.

Öte yandan Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, dün derhal acil ateşkes çağrısı yaptı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da bir buçuk saatlik görüşmesi oldu. Bu görüşme sonrası da belli noktalarda anlaşmaya varıldığı açıklandı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Ukrayna krizi sürerken diplomatik sürece dair yazılı bir açıklama yaptı. Psaki, ‘Herhangi bir işgalin olmaması durumunda Başkan Biden, Devlet Başkanı Putin’le buluşmayı prensipte kabul etti.’ ifadesini kullandı. Ukrayna’ya yönelik bir işgal eyleminin yaşanmaması için Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) tüm diplomatik süreçleri kullanacağına işaret eden Psaki, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’un bu hafta içi Avrupa’da buluşmasının planlandığını söyledi.

Bütün bunlar şunu gösteriyor; bir taraftan çok ciddi bir şekilde görüşmeler sürdürülüyor yani bir anlamda bir tarafta masa var, bir tarafta bu masayı etkilemek için askeri güç dengesi var. Rusya’da bunu net bir şekilde kullanıyor.” diye konuştu.

“PROPAGANDA SAVAŞI” VURGUSU

ABD Başkanı Joe Biden’ın, Ukrayna krizine ilişkin açıklamalarına da değinen Özçelik, “Biden, daha önce ‘16 Şubat’ta Rusya Ukrayna’ya saldıracak’ demişti. 5 gün geçti bir saldırı olmadı. En kritik günlerde Zelenskiy, Almanya’da Münih Güvenlik Konferansı’na gitti. Bir ülkede bu kadar saldırı söz konusuyken bu konferansa gidilemez. Burada bir propaganda savaşı var. Psikolojik bir savaş gözüküyor. Biden hem kışkırtıyor hem de ‘Asker göndermeyeceğiz.’ diyor. Burada açık kalan bir sürü nokta var.” dedi.

ZELENSKİY’DEN BATI’YA NATO ÇIKIŞI

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy’in Münih Güvenlik Konferansı’nda Ukrayna’nın NATO üyesi olmasının istenmemesi durumunda kendilerine karşı dürüst olunmasını istediğini hatırlatan Özçelik, “Zelenskiy, ‘Almayacaksanız neden bizi böyle bir şeyin içine sokuyorsunuz?’ demeye getirdi. Rusya’da çıkan makalelerde ise Zelenskiy’in bu açıklamasının Batı’yı rahatsız ettiği ve Batı ile Zelenskiy’in arasının açılabileceği öngörüsünde bulunuldu. Bu da son derece kritik bir gelişime.” açıklamasını yaptı.

ALMANYA DA DİPLOMASİDEN YANA

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un da Münih Güvenlik Konferansı’nda Avrupa’da bir savaş tehdidinin bulunduğunu akatardığını belirten Özçelik, “Scholz, konferansta gerçekten çok ilginç açıklamalar yaptı. Scholz, Rusya’nın, Ukrayna’nın olası NATO üyeliği konusunu savaş nedeni olarak gündeme taşıdığını ancak bunun anlamsız olduğunu çünkü bu konuda bir karar alınmasının gündemde olmadığını kaydetti. Scholz, ‘Avrupalılar ve Transatlantik toplum olarak Rusya’yı, Ukrayna’ya karşı askeri saldırganlığın ciddi bir hata olacağı konusunda uyardık. Biz bunun olmasını istemiyoruz.’ dedi. Rusya ile müzakere etmeye hazır olduklarını dile getiren Scholz, ‘Mümkün olduğunca çok diplomasi. Talebimiz bu. Bunun için tüm görüşme kanallarını kullanıyoruz.’ dedi. Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptığı görüşmeyi aktaran Scholz, ‘Diplomasi bizim yüzümüzden başarısız olmayacak. ’değerlendirmesinde bulundu ki, burada gördüğümüz Almanya’nın da diplomasiden yana eğilim koyması.” değerlendirmesinde bulundu.

İSRAİL’DEN UKRAYNA’YA RET

İsrail merkezli Yedioth Ahronoth Gazetesi, Kiev’in Demir Kubbe hava savunma sistemini satın alma talebinin Tel Aviv tarafından reddedildiğini yazdı. Özçelik, bu gelişme için de “Yedioth Ahronoth önemli bir gazete ve İsrail’de en çok okunan-dağıtılan gazetelerden biri. Bilindiği gibi eskiden beri İsrail ile Rusya ilişkileri yoğundur. İsrail’in böyle bir konuda Rusya’yı karşısına almak istemediği anlaşılıyor. Rusya ile bir gerginlik İsrail açısından pek iyi olmayacağı düşünülmüş ve Kiev’in Demir Kubbe hava savunma sistemi talebi ret edilmiş.” diye konuştu.

PUTİN TATBİKATI İZLEDİ

Rusya’da stratejik nükleer tatbikatların başladığını hatırlatan Özçelik, “Rusya niyetinin ciddi olduğunu birçok kez gösterdi. Stratejik nükleer güçler tatbikatını da Putin doğrudan yönetti bir anlamda. Yanında da Belaruslu mevkidaşı Aleksandr Lukaşenko vardı. Burada Lukaşenko’nun olması da önemli. Çünkü Ukrayna’nın bir tarafında da Belarus sınırı var. Rusya ve Belarus’un bir arada olması çok daha anlam taşıyor.” dedi.

FRANSA CUMHURBAŞKANI ADAYLARI NATO’YA “HAYIR” DİYOR

İsmet Özçelik, Fransa’da son Cumhurbaşkanlığı seçimindeki oy oranlarına ve yaklaşan seçimin anketlerine göre NATO’ya tavır alan adayların toplam oy oranının yüzde 89’a dayandığını belirterek, De Gaulle’ün mirası Fransız kamuoyunun yeniden gündeminde olduğuna dikkat çekti ve şunları söyledi:

“Seçime yaklaşık 8 parti katılacak. Bilindiği Macron daha önce ‘Nato’nun beyin ölümü gerçekleşti’ demişti. Fransa’da Ulusal Birlik Partisi lideri Marine Le Pen, seçimleri kazanması durumunda Fransa’yı NATO’dan çekme sözü verdi. Fransa’da Sosyalist Boyun Eğmeyen Fransa hareketinin lideri Jean-Luc Melenchon, ABD’nin maceralarına alet olmamaları konusunda uyarılarda bulundu ve ‘Rusya ve Çin’i de düşman olarak değil, Fransa’nın ortağıdır.’ açıklaması yaptı. Melenchon’a bir gazeteci “Taiwan’ı bir devlet olarak görüyor musunuz?” sorusu yöneltti. Melenchon da kesin bir şekilde ‘Hayır’ yanıtı verdi. Bir diğer adayı olan Eric Zemmour da ‘NATO Batı ülkelerini köleleştirerek gönüllü hizmeti kabul ettiren bir makinadır.’ açıklaması yaptı. Halkçı Cumhuriyetçi Birlik adayı Francois Asselineau ‘Ukrayna’yı tehdit eden Rusya değil, Rusya’yı tehdit eden NATO’ diyor. Bütün bu partilerin toplamına batkımızda yüzde 90’lık bir potansiyel oluşturuyor. Avrupa’da NATO’nun en güçlü ülkesindeki manzara bu.”