Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Le Yucheng, Ukrayna krizinde Çin’e yönelik suçlamaların mesnetsiz olduğunu belirtti.

Le Yucheng, dün 20 ülkeden düşünce kuruluşlarının katılımıyla düzenlenen çevrim içi diyaloğa katıldı.

Le, Çin’in Ukrayna krizinin öncesinde Rusya’nın girişiminden haberdar olduğuna ve krizde Moskova’ya destek verdiğine dair iddiaları değerlendirdi. Le, söz konusu mesnetsiz ithamların asıl amacının Ukrayna krizinin sorumluluğunu Çin’e atmak olduğunu söyledi.

Le, “Krize müdahil olmayan ve yangına körükle gitmeyen Çin, niçin bu sorumluluğu üstlensin? Çin ve Rusya arasındaki ilişkiler, ittifak kurmama, çatışmama ve üçüncü tarafa yöneltmeme ilkeleri üzerine kurulu. İki ülke arasındaki iş birliğinin sınırsız olması, ikili ilişkilerin gerçek durumunu ve perspektifi yansıtıyor.” ifadelerini kullandı.

Le Yucheng, Çin’in Rusya’ya yönelik yaptırımlara katılmaması ile ilgili değerlendirmesinde de “Daima bağımsız ve barışçıl bir dış politika izleyen Çin, olgulara dayanarak kendi tutumunu belirler; başka ülkelerin isteği üzerine tutumunu değiştirmez.” açıklamasında bulundu.

Çin’in barışın gerçekleştirilmesi için büyük çaba gösterdiğini ve Ukrayna’ya insani yardım sağladığını hatırlatan Le, “Bazı Batılı ülkeler, Ukrayna’yı Rusya’yı yıpratmak için bir araç olarak kullanıyor. Bu ülkeler, Ukraynalıların canı pahasına jeopolitik çıkarlar elde etmek istiyor.” diye konuştu.