Gazeteci-yazar Mehmet Ali Güller, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Güller, Ukrayna’daki gelişmeleri ve dünya üzerindeki etkilerini değerlendirdi.

Ukrayna merkezli büyük bir güç mücadelesinin başladığına dikkat çeken Mehmet Ali Güller, “Bu mücadelenin dozu da gün geçtikçe artıyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Avrupa Birliği (AB) ve Rusya’nın devrede olduğu Ukrayna’yı merkezine alan büyük bir güç mücadelesi bu. Peki, buraya nasıl gelindi? Bu tabii ABD’nin Avrasya, Karadeniz, Doğu Avrupa toplamda da küresel politikalarıyla ilgili bir konu. Aslında ABD, Ukrayna’yı üçüncü kez cepheye sürüyor. İlk cepheye sokma 2003’te Ukrayna’da renkli devrim yapmasıyla başladı. Bu gelişme sonrası 2006’da Ukrayna’ya NATO’ya üyelik yolu açmaya çalıştı. Fakat ABD’nin, Ukrayna’yı ilk cepheye sürüşü başaralı olamadı. Tersine yine ABD’ye mesafeli bir yönetim oluştu. Obama döneminde yeni bir Ukrayna harekâtı başlatıldı ve 2014’te Maidan olayları oldu. Fakat bu kez Rusya’nın tavrı çok sert olmuştu. Rusya, Kırım’ı ilhak etmişti, Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıları desteklemişti ayrıca Kerç Boğazı’nda Kırım’ı Rus ana kıtasına bağlayan bir köprü inşa etmiş ve Azak Denizi’ni bir iç denize dönüştürmüştü.” dedi.

“TANSİYON YÜKSELDİKÇE AB KENDİSİNİ UKRAYNA CEPHESİNDE BULMUŞ OLUYOR”

Son günlerde Ukrayna’da ABD adına üçüncü kez bir harekât başladığını belirten Güller, “ABD’nin burada temel hedefi aslında AB. Yeni ABD yönetimi daha öncede belirtikleri gibi AB ile transatlantik ilişkileri restore etmek istiyor. Bu da Washington yönetimine göre, ordusu olmayan Avrupa’nın bir savaş tehdidi ile karşı karşıya olması şeklinde mümkün olacaktı. Şubat ayında başlayan ve dozajı gittikçe artan bir şekilde devam eden Rusya’nın şeytanlaştırılması bunun içindi. Biden, Münih Güvenlik Konferansı’nda Çin’e nazaran Rusya’nın AB ve NATO için daha yakın tehdit olduğunu söyleyerek başladı. Arkasından adım adım Putin’i katil ilan ettiği bir suçlamaya kadar vardırdı ve tansiyonu yükseltti. Şimdi de Ukrayna’da NATO merkezli birtakım yığınaklar yapıldığını biliyoruz. Tansiyon yükseldikçe AB kendisini Ukrayna cephesinde bulmuş oluyor.” diye konuştu.

UKRAYNA ÜZERİNDEN ABD’NİN HEDEFLERİ

Gazeteci Güller, tüm bu gelişmeler ışığında ABD’nin hedefleri için de şunları söyledi:

“ABD’nin Ukrayna’ya başlattığı üçüncü harekâtın ilk hedeflerinden biri, Rusya ile Almanya arasındaki Kuzey Akım 2 Projesi. ABD’nin bir başka hedefi ise Ukrayna’da hem kara üssü hem de deniz üssü açabilmek. Karadeniz’e ve Azak Denizi’ne Amerikan ve NATO gemilerini sokmak istiyor. Bütün bu gelişleri ABD’nin AB’yi yedeğine aldığı andan itibaren de Rusya engelini aşıp önümüzdeki 5-10 yıl sonrasında temel rakibi ve ABD’nin uzun vadeli stratejik rekabet edeceğini ilan ettiği Çin’e doğru yönelmesini sağlayacak. Böylesine küresel bir güç mücadelesi yaşanıyor, Ukrayna merkezli olarak.

Öte yandan Türkiye’nin hem Rusya ile Suriye düzleminde ilişkileri var hem de Ukrayna ile özel bazı ilişkileri var. Karadeniz’de bu gelişmeler nedeniyle de ABD tarafında işler zorlaştırılarak Türkiye ile Rusya’nın karşı karşıya getirilmesi hedefi bulunuyor. Dolayısıyla geniş bir alanda ve oldukça kapsamlı hamlelerin yapıldığı olağanüstü bir satranç mücadelesi gibi bir durum söz konusu.”