Gazeteci-yazar Mehmet Ali Güller, CRI Türk’te Mehmet Kıvanç’ın hazırlayıp sunduğu “Manşet” programına konuk oldu ve dış politikada yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Ukrayna merkezli kriz konusunda üç önemli gelişmenin olduğunu söyleyen Güller, “Birincisi Kremlin tarafından yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetini kabul ettiği açıklandı. İkincisi, Paris’te Normandiya Formatını oluşturan Rusya, Almanya Fransa ve Ukrayna temsilcilerinin görüşmesi vardı. Üçüncüsü de Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve NATO’nun Rus tekliflerine verdiği yazılı yanıtlar. Yani üç temel önemli konu var.” ifadelerini kullandı.

“RUSYA’NIN YANITA YANITI ÖNEMLİ”

ABD ve NATO’nun Rus tekliflerine verdiği yazılı yanıtlara değinen Güller, “ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ‘Rusya’nın önerilerine verdiğimiz yazılı cevabı kamuya açıklamayacağız.’ dedi. Ancak tarafların birtakım açıklamalarından hem de Rusya’nın verdiği yanıtlardan bazı ipuçları elde etmiş durumdayız. Bir kere Rusya’nın yanıta yanıtı önemli. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD’nin ana konularda pozitif bir yanıt vermediğini söyledi. Lavrov, NATO’nun doğuya doğru genişlemesi konusunda ABD’nin olumlu bir yanıt vermediğini ve bu konularda hangi adımların atılacağına Putin’in karar vereceğini belirtti. Kremlin Sözcüsü Peskov da “Yanıtlardan güvenlik endişelerimizin dikkate alınmadığı görülüyor. Diyalog olasılığı kaybolmadı ama iyimser değiliz.’ dedi. Bu arada Lavrov, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Rusya ile ilgili açıklamalarına ‘NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in gerçeklikle bağını kaybetmiş açıklamaları’ ifadelerini kullandı. Böylece taraflar yazılı yanıt ve yazılı yanıta yanıt bağlamında düellolarını açıklamalarıyla yapmış oldular.” diye konuştu.

NORMANDİYA FORMATI TEMSİLCİLERİ BERLİN’DE GÖRÜŞECEK

Güller, Paris’te Normandiya Formatını oluşturan Rusya, Almanya Fransa ve Ukrayna temsilcilerinin görüşmesi ile ilgili olarak da, “Bu görüşmenin sonucu önemli. İki hafta sonra Berlin’de toplanmaya devam etme kararı aldılar. Bu iki açıdan önemli. Birincisi, diplomasi sürüyor. İki taraflar en azından zaman kazanmış oldu. İkincisi, Berlin’e taşınmasının anlamı hafta sonra yapılacak olan toplantıda da ABD’nin olmayacağı demek. Paris’teki görüşmelere bakarsak Rusya’nın açıklamalarından şunu öğreniyoruz; Rusya Devlet Başkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Dmitriy Kozak, ‘Çetin ama belki ilk kez açık bir sohbet gerçekleştirdik. Bu da diplomasi adına önemli.’ dedi. Görüşmede, tarafların ateşkese uyulması konusunda mutabık olduklarını ve 22 Temmuz 2020 tarihinde imzalanan anlaşmanın yerine getirilmesi gerektiği konusunda anlaştıklarını öğreniyoruz.” açıklamasında bulundu.

PUTİN, ERDOĞAN’IN DAVETİNİ KABUL ETTİ

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daveti ile Türkiye’ye gelecek olması konusuna da değinen Güller, “Kremlin, Erdoğan’ın Putin’i davet etmesine Putin’in olumlu yanıt verdiğini söyledi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da Putin’in Beijing Olimpiyatları’nın ardından Türkiye ziyareti için tarih vereceğini söyledi. Peki, bu ne anlama geliyor? Putin, NATO üyeleri düzleminde iki ayak üzerinden de diplomasi alanlarını açık tutmaya çalışıyor. Biri, Berlin-Paris ekseni. Normandiya Formatı’nda onlarla görüşülüyor. Bir de Ukrayna ilişkileri iyi olan Ankara’yı da diplomasi alanında muhatap alarak bir diplomasi alanı daha orayla açmış oluyor. Yani bir yandan Batı Avrupa bir yandan Türkiye üzerinden iki kanal açarak aslında NATO içinde Biden’ın da kabul ettiği ‘Ukrayna konusunda mutabakat yok, farklılıklar var’ dediği noktayı biraz daha ele almış olurken, Kremlin oradaki farklılar üzerine politika yapmış oluyor ve farklılıkları kendi lehine kullanmaya çalışıyor.” diye konuştu.