Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Ukrayna, Polonya ve Birleşik Krallık’tan oluşan üçlü bir ittifak kurulmasına yönelik çalışmalar yürütüldüğünü duyurdu.

Kuleba, Facebook hesabından yaptığı açıklamada Ukrayna, Polonya ve Birleşik Krallık arasında bir “küçük ittifak” kurulmasına yönelik çalışmalara dair basında bazı haberlerin yer aldığını belirtti.

Haberler nedeniyle bazı noktaların netleştirilmesi gerektiğine işaret eden Kuleba, “Refaha ve güvenli bir ortama kavuşmayı, gelecekte Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyesi oluncaya kadar bekleyemeyiz. Bunlara bugün ihtiyacımız var. Bu nedenle dost ve yakın görüşlü ülkeleri küçük ittifaklar halinde birleştirerek güçleniyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna ve Türkiye dışişleri bakanları ile savunma bakanlarından oluşan “Quadriga” formatı gibi başarılı örneklerin bulunduğuna işaret eden Kuleba, “Yerel coğrafyaya bağlı olmayan bu yeni format; ortak ilkeleri paylaşan, güvenliği güçlendirmeye, ticareti geliştirmeye çalışan ve somut eylemlere hazır olan ülkelerin bir birliğidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Kuleba, yeni ittifakın kurulmasına yönelik açıklamanın yarın Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı’nın Ukrayna ziyaretinde yapılmasının planlandığını belirterek, “Ancak kendisi Covid-19’a yakalandı. Bu nedenle duyuruyu ileri bir tarihe erteliyoruz.” açıklamasında bulundu.