Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Gündemdeki 104 emekli amiralin bildirisi ile ilgili gelişmeleri aktaran Özçelik, “104 emekli amiral Montrö açıklaması yaptı, tarikat cübbesi giyen bir amirali eleştirdi. Buna karşı harekete geçilmemesi de eleştirildi. İktidar kanadı bildiriye sert tepki gösterdi. Merkezi olduğu anlaşılan kararla Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) başkanından, iletişim başkanına, cumhurbaşkanlığı sözcüsünden parti sözcüsüne peş peşe açıklamalar yapıldı. MHP lideri Bahçeli, bildiriye imza atan amirallerin apoletlerinin sökülmesin istedi. Milli Savunma Bakanlığından (MSB) daha dengeli bir açıklama geldi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da resen soruşturma başlattı.” dedi.

Türkiye’nin ciddi tehditlerle mücadele ederken bildirinin gündeme gelmesine dikkat çeken İsmet Özçelik, “Bir tarafta ekonomik kriz bir tarafta işsizlik var. Irak’ın kuzeyinde Sincar bölgesine ABD, PKK’yı yerleştirmeye çalışıyor. Fırat’ın doğusunda da bir PKK devletçiği kurmak için çalışmalar yapıyor. Kıbrıs konusunda baskıları artıyorlar. Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye tehditler var. Yunanistan’da Amerika Birleşik Devletleri (ABD) çok sayıda üst kurdu, oradan tehdit ediyor. En son Rusya ile Ukrayna arasında Türkiye’yi de etkileyecek çok ciddi bir gerilim başladı. Böylesine kritik konular varken Türkiye’nin bütün gündeminin emekli 104 amiralin Montrö açıklamasına bağlanılması tuhaf bir durum. Tepkilerin neden bu kadar yüksek geldi, o da tartışılması gereken ayrı bir konu. Aslında o kadar büyütülecek bir mesele yok. Bunca sorun varken böyle bir noktada yoğunlaşmanın mantığı yok ama böyle bir durum ortaya çıktı.” diye konuştu.

RUSYA İLE UKRAYNA ARASINDAKİ GERİLİM ÇOK CİDDİ BİR NOKTAYA DOĞRU GİDİYOR

Gazeteci İsmet Özçelik, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerilim ile ilgili de şunları söyledi:

“İki ülke arasındaki gerilim çok ciddi bir noktaya doğru gidiyor. Şu anda her an tetikte bekleyen kuvvetler var. Ukrayna Savunma Bakanlığı, Donbass’taki çatışmaların kötüye gitmesi halinde ABD’nin Kiev’e destek sunma sözü verdiğini açıkladı. Yani bir anlamda Ukrayna’yı kışkırtanın ABD olduğu net bir şekilde ifade edilmiş oldu. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de yaptığı açıklamada Moskova’yı uyardı. Bu açıklamalara Rusya’nın tepkisi sert oldu. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD’nin Ukrayna’ya asker göndermesi halinde Rusya’nın kendi güvenliğini sağlamak için ekstra adımlar atmak zorunda kalacağını açıkladı. Öte yandan ABD başkanı Biden, Ukrayna cumhurbaşkanı Zelenskiy’i arayıp desteklerini sürdüreceklerini söyledi. Yani bir anlamda oradaki kışkırtmayı devam ettirdi. Buna karşı Rusya, Ukrayna sınırına kuvvet kaydırmaya başladı. Yani orası iyice gerildi.

ABD’nin Ukrayna’yı neden kışkırttığı tartışılıyor. Aslında ABD orada bir taşla birkaç kuş vurma politikasını izliyor. ABD, Rusya’yı Ukrayna ile meşgul ederek Doğu Akdeniz, Suriye ve Libya’da yoğunlaşmasını engellemeye çalışıyor. Bundan da önemlisi ABD, Avrupa ve Türkiye’nin Rusya ile arasını açma stratejisini izliyor. Yani bir anlamda Avrupa ülkeleriyle ve Türkiye’ye tuzak kuruyor. Ukrayna üzerinden sadece bölge ülkeleri değil, Asya da tehdit ediliyor.”

ABD İLE İRAN VİYANA’DA BİR ARAYA GELİYOR

ABD ile İran sarasındaki son gelişmeleri de değerlendiren Özçelik, “ABD ile İran arasında 6 Nisan’da Viyana’da nükleer anlaşmaya geri dönüş toplantısı yapılacak. ABD Dışişleri Bakanlığı, Viyana’daki görüşmelerde İran’la doğrudan görüşme beklemediklerini ancak buna hazır olduklarını bildirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price yaptığı açıklamada, ‘Nükleer anlaşma koşullarına İran’la ortak bir şekilde dönme konusundaki meseleleri ele almak için Avrupalı, Rus ve Çinli ortaklarımızla birlikte görüşmelere katılma konusunda anlaştık.’ dedi. Öte yandan ABD’nin anlaşmaya dönüşünü ele almak üzere AB, Çin, Fransa, Almanya, Rusya ve İngiltere ile İranlı üst düzey yetkililer arasında video konferans gerçekleştirildi. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD’nin nükleer anlaşmaya dönmesine ilişkin gelecek hafta Viyana’da düzenlenecek toplantıya ilişkin, ‘ABD ile toplantı yapmayacağız.’ ifadelerini kullandı. İran dini lideri Hamaney’in nükleer anlaşmaya dönmek için acelelerinin olmadığını söylemesi de dikkat çekti. Yine İran, ABD yaptırımlarının parça parça kaldırılmasını da reddettiklerini duyurdu.” değerlendirmesinde bulundu.