Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve Avrupa’nın da gündeminde önemli yer tutan Ukrayna’daki gelişmeleri değerlendirdi.

Yusuf Özkan açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Ukrayna’da çatışmalar devam ediyor, Rusya’nın ilerleyişi de sürüyor. Şu ana kadar 1 milyon Ukraynalı evinden yurdundan edilmiş durumda. Yani ateşin ortasında Ukrayna halkı ve Rus askerleri var.

Bir taraftan da satranç oyunu devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın bugün Avrupa seyahati başlıyor. Önce Brüksel’de ardından da Polonya, Moldova, Litvanya ve Baltık ülkelerinde nabız yoklaması yapacak, durumu kontrol edecek.

Bir taraftan da Rusya’ya karşı yalnızlaştırma kampanyası sürüyor. Özellikle ekonomik anlamda Putin’i yalnız bırakacak hamleler devam ediyor. Son olarak Almanya’da Putin’e yakın iş insanın 600 milyon Euro’luk yatına el konuldu.

AVRUPA EKONOMİSİNİ ZOR GÜNLER BEKLİYOR

Avrupa’dan peş peşe açıklamalar geliyor. İşin uzaması durumunda ekonomik boyutun Avrupa’yı da etkisi altına alınmasından korkuluyor. Bu nedenle de sık sık Avrupa halkının da bu özgürlük mücadelesinde ekonomik bedeli ödemeye hazır olunması açıklaması yapılıyor ve bunun altı çiziliyor. İlerleyen süreçte gıda, metal ve enerji fiyatları başta olmak üzere Avrupa’da hayatın giderek pahalanacağı bir gerçek. Yani savaşın yükünü sokaktaki insan çekmeye başlayacak.

Avrupa bir taraftan Ukrayna’ya silah tedariki yapmayı sürdürüyor. Almanya yeni silahların gönderilmeye devam edeceğini bildirdi. NATO bir yandan orada silahlandırmayı yürütürken diğer taraftan Batılı siyasi gözlemciler tarafından en akıllıca tutumun ABD tarafından izlendiği yorumu yapılıyor.

AVRUPA KOMİSYONU BAŞKANI URSULA VON DER LEYEN HEDEFTE

Ukrayna’nın ve Gürcistan’ın Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik şansı yok. Zaten son günlerde en çok tartışılan konulardan biri de bu. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in Ukrayna’nın AB’ye üyeliği konusundaki açıklamaları onu hedef haline getirdi. Çünkü Ukrayna ile hemen hemen aynı koşullarda Gürcistan. Gerçekçi bakıldığında Avrupa Parlamentosu’nun AB üyeliği konusunda çok da bir etkinliği yok. Bu kararı 27 ülkenin parlamentoları verecek. AB yönetimi, insanları boş yere umutlandırmakla suçlanıyor.

AB’DEN EVCİL HAYVAN KARARI

Ukraynalıların evcil hayvanlarını AB ülkelerine getirebileceği açıklandı. Bu konuda çok sıkı kurallar uygulanıyordu. Ancak bu Ukraynalı mülteciler için gevşetildi. Dün AB yetkilileri bunu açıkladılar. Artık can havliyle evlerinden çıkan Ukraynalıların yanlarına aldıkları evcil hayvanlar için zorluk çıkartılmayacak. Rahatlıkla evcil hayvanlarını AB ülkelerine getirebilecekler. Bu konuda kurallar esnetildi. Savaş karşıtı kesimlerden bir taraftan da bu konunun siyasi olarak kullanılmasına tepkiler geliyor. Bir taraftan silah gönderip, orada savaşı körüklerken, insanları yerinden yurdundan ederken bu alınan kararın göz boyamaya yönelik olduğu eleştirileri yapılıyor.”