Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonu (IFRC), Rusya’nın askeri operasyonlarının sürdüğü Ukrayna’da çatışmalardan ötürü 18 milyon kişinin yardıma muhtaç hale gelmesinin öngörüldüğünü bildirdi.

IFRC’den yapılan yazılı açıklamada, Ukrayna’daki insani duruma değinildi.

Çatışmaların etkisiyle sağlık sisteminin olumsuz etkilendiği ve bu durumun ülkede yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının yayılımının artışı dâhil “vahim sağlık krizleri” oluşturabileceği uyarısı yapıldı.

2 haftadır süren çatışmaların ardından 2,3 milyondan fazla kişinin komşu ülkelere sığındığı bilgisi paylaşılırken, ülke nüfusunun üçte birine tekabül eden yaklaşık 18 milyon kişinin insani yardıma muhtaç hale geleceği tahmin edildiğine yer verildi.

COVİD-19 SALGINI KOLAYCA YAYILABİLİR

Rusya’nın askeri operasyonlarından kaçan sivillerin yerleştiği sığınakların hijyen şartlarındaki yetersizliğe de dikkat çekilen açıklamada, bu ortamlarda Covid-19 dâhil salgın hastalıkların kolayca yayılabileceği belirtildi.

Ülke genelinde hava sıcaklığının düşmesinin mevcut kriz durumunu daha ağırlaştırdığı vurgulanırken, özellikle “çocuklar ile yaşlılar için sıcak giyecek ve ısı yalıtımlı sığınaklara acil ihtiyaç duyulduğu” bilgisi paylaşıldı.