Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles kentinde bulunan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD Kongresi’nde Ukrayna ile ilgili önemli konuların görüşüldüğünü ifade eden Ediz Tiyanşan, ABD’li istihbarat örgütlerinin yöneticilerinin Senato’ya tehditler hakkında bilgi verdiğini belirtti.

En çok merak edilen konunun Rusya-Ukrayna çatışmaları olduğunu vurgulayan Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Rusya’nın bölgedeki operasyonunun ne kadar süreceği, Putin’in hedeflerinin ne olduğu gibi pek çok soru vardı.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Avril Haines, Putin’in Ukrayna’da uzun bir savaşa hazırlandığını işaret ederek, Rusya’nın Donbass’ı ele geçirmesinden sonra da savaşın kolaylıkla sona ermeyeceğine inandıklarını belirtti. Ayrıca önümüzdeki aylarda da çatışmaların artmasını beklediklerini de söyledi.

 “OPERASYON NE KADAR UZAYABİLİR?” SORUSUNA YANIT ARANDI

ABD istihbaratı, Rusya’nın Ukrayna’nın güneyinden bir kara köprüsünün oluşturulmak istendiğini iddia ediyor. Bundan yıllar önce Rusya’ya katılan Kırım ile Ukrayna’nın doğusunda Donbass bölgesi arasında bir kara köprüsü oluşturulmak istendiği belirtiliyor. Bu köprünün Moldova’nın Transdinyester bölgesine de uzatılmak istendiği iddia edildi.

ABD’li istihbaratçılar Rusya’nın daha fazla asker sevk etmeden bunu yapabilecek güçte olmadığını da iddia ediyor. Rusya, operasyonun üçüncü ayına yaklaşırken binlerce askerini kaybetti, bunun dışında Rusya, bölgeye daha fazla ne kadar asker gönderecek merak edilen konulardan biri.

FARKLI YÖNTEMLER KULLANILABİLİR Mİ?

ABD’li yetkililer Rusya’nın beklediği gibi hızlı bir zafer elde edemediğini iddia ediyor. Putin’in daha sert yöntemlere başvurabileceğinden bahsediyorlar. Rusların, ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) Ukrayna’ya desteğinin zaman içinde azalabileceği inancına sahip oldukları iddia ediliyor. Amerikan yetkililerine göre, bu savaş uzayacak. Ancak uzadıkça maalesef daha şiddet içerikli, daha tartışmalı yöntemlerin kullanılabileceğinden de endişe ediliyor.”