Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles kentinde bulunan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de Ukrayna krizinin sürdüğünü ifade eden Ediz Tiyanşan, Rus askerlerinin Ukrayna sınırından çekilmesi haberinin ülkede tartışmalara neden olduğunu kaydetti.

ABD’nin haber hakkında bilgi toplamaya çalıştığını vurgulayan Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Rusya’nın iddiası çok ikna edici görülmüyor. NATO ve ABD askerlerin azaldığını düşünmüyor. Rusya’nın geri çekildiğine dair belirgin bir bulgu göremedik, ifadesi kullanıldı. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’yı ansız bir şekilde işgal edebileceğini iddia etti. Aslında diğer ülkelerin hazırlıksız yakalanabileceğini ima etti.

Üst düzey bir Ukrayna yetkilisi Devlet Başkanı Zelenskiy’in bir referandum düşündüğünü iddia etti. Bu referandum Ukraynalılara NATO’ya girmek isteyip istemediğini soracak. Böyle bir oylama yapılırsa Ukrayna vatandaşları hayır cevabı verirse Zelenskiy’in NATO’ya girme planından taviz vermesi gerekecek. Dün itibarıyla Ukrayna savunma bakanlığından bir açıklama geldi. Bu zamana kadar yapılan en büyük siber saldırının yapıldığı belirtildi. Hem orduya hem de devlet bankalarına yönelik siber saldırıların olduğu bildirildi. Yetkililer saldırılarda dış istihbarat servislerinin izleri olduğunu belirtti. Tam olarak hangi ülkenin bu saldırıların arkasında olduğu söylenmedi.

Analistler, Polonya üzerinde duruyorlar. Polonya’daki ABD füze savunma üssünün Putin’in stratejik hesaplarında önemli yer ettiği iddia ediliyor. Uzmanlara göre Putin, NATO’nun genişleme çabalarının Rusya için tehdit oluşturduğunu düşünüyor ve Polonya’da bulunan füze savunma üssü de en stratejik konumlardan biri.

TRUMP YİNE GÜNDEMDE

6 Ocak 2021’de Trump destekçilerinin ABD Kongresine düzenlediği baskının soruşturmaları devam ediyor. Soruşturma komisyonu Trump’ın baskın saatlerinde Beyaz Saray’da ne yaptığını anlamaya çalışıyor.

Bunu ortaya çıkarmak için Beyaz Saray’dan farklı belgeler istendi. Ziyaretçi listeleri istendi, Trump başkanken bu belgelerin paylaşılmasını engellemişti. Biden bu konuda adım attı, 15 gün içinde gerekli belgelerin komisyona ulaştırılması için bir mektup yazdı. Trump ve ekibi tekrar buna engel olmaya çalışacak mı? Trump Kongre saldırısından sorumlu tutulursa bu siyasi geleceğini etkileyebilir.”