AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, Ukrayna’daki mevcut duruma ilişkin jeopolitik risklerin Avrupa Birliği (AB) ekonomisine ciddi olumsuz etkiler getirebileceğini savundu.

AB Ekonomi ve Maliye Bakanları Toplantısı dün düzenlendi. Dombrovskis toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında, şu an AB ekonomisinin temel görünümünün iyi olmasına rağmen, Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımlar ve Rusya’nın verdiği karşılıkların, AB ekonomisine ciddi etkiler getirebileceğini kaydetti.

Dombrovskis, mevcut durumun belirsizliğinin yüksek olduğuna işaret ederek, olası ekonomik etkilere yönelik kapsamlı değerlendirmenin henüz yapılamadığını belirtti. Dombrovskis, buna rağmen, enerji ve emtia fiyatlarının sürekli artması, tedarik zincirinin kesintiye uğraması gibi unsurların tüketici fiyatlarına ve yatırımlara olumsuz etkiler getirebileceğini, böylece AB ekonomisinin gelecek perspektifine ağır darbe indirebileceğini söyledi.

Dombrovskis, AB’nin söz konusu olumsuz etkileri yumuşatabilecek araçlara sahip olduğuna  dikkat çekerek, AB’nin Ukrayna krizinden ve enerji fiyatlarında büyük artıştan ciddi şekilde etkilenen Avrupalı işletmelere yardım sağlamak için alınması gereken geçici tedbirleri hazırladığını ifade etti. Dombrovskis, orta vadeli tedbirlere gelince, AB’nin AB Kurtarma Fonu’ndan yeterince faydalanacağına işaret ederek, Rusya’ya enerji bağımlılığını azaltacağını, böylece AB’de daha dayanıklı bir ekonomi oluşturacağını kaydetti.