Rusya’nın Ukrayna’ya operasyonu sonrası Dışişleri Bakanlığının organizasyonuyla kara yoluyla tahliye edilen Türk vatandaşlarının bulunduğu ilk kafile otobüslerle İstanbul’a geldi.

Dışişleri Bakanlığının Ukrayna hava sahasının kapalı olması nedeniyle kara yoluyla tahliye planı kapsamında, önceki gün yola çıkarak önce Romanya ve Bulgaristan’a giden, ardından Türkiye’ye gelen 7 otobüste bulunan ve öğrencilerin çoğunlukta olduğu kafile, Esenler’deki 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda aileleri ve diğer yakınlarınca karşılandı.

Kafilede yer alan 25 yaşındaki Agit Kolanç, Odesa’dan geldiğini ve öğrenci olarak Ukrayna’da bulunduğunu belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına çok teşekkür ederiz, ilgi ve alakalarından dolayı. Dışişleri Bakanına, bizimle ilgilenen herkese, Romanya’daki başkonsolosa çok teşekkür ederiz. Güvenli bir şekilde bizi ailelerimize kavuşturdular, minnettarız. Biz Odesa’dayken çatışmalar 2 gündür başlamıştı. Mahsur kalan arkadaşlar da tahliye oluyorlar. İnşallah hepsi de gelecek.” dedi.