CGTN / Thomas W. Pauken II

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat’ta Ukrayna’da “özel askeri operasyon” başlatma kararından sonra ülkenin özellikle doğu ve güney kıyı bölgeleri harabeye döndü. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne (UNHCR) göre, 21 Nisan itibarıyla 5 milyon Ukraynalı ana vatanlarının dışında mülteci konumuna düştü ve ülke içinde 7 milyon kişi yerinden edildi. 

Ülkenin özellikle doğu ve güney kıyı bölgelerindeki kentleri, kasabaları ve köyleri yıkıma uğramış ve dünyanın her yerinden insanlar Ukrayna’yı yeniden inşa etmek için destek vermek istese bile, Kiev ve Moskova henüz bir barış anlaşmasına varmadığı için doğru bir zaman değil.  

Aynı zamanda Ukrayna’nın Rusya’ya daha fazla toprak kaybetmeyeceğinin bir garantisi yoktur. Rus güçleri Ukrayna’da daha fazla toprak ele geçirirken, Ukrayna barış görüşmelerini müzakere ettiği zaman yeni gerçeklerle karşı karşıya kalmak zorunda olacak. Sonuç, toprak büyüklüğü bakımından daha küçük bir Ukrayna olabilir. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ülkenin savaşmaya devam edebileceği ve Rus güçlerini ülkeden çıkarabileceği konusunda iyimserliğini korurken, Ruslar da galip geleceklerinden eminler. 

UKRAYNA DÜNYA BANKASI VE IMF BAHAR TOPLANTILARINDA 

Bu arada, Washington’daki Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) yıllık bahar toplantılarında, Rusya-Ukrayna çatışması önemli bir tartışma konusu olacak. Organizatörler, üst düzey Ukraynalı yetkilileri yuvarlak masa toplantılarına ve diğer görüşmelere katılmaya davet ettiler.

Devlet Başkanı Zelenskiy’den, Dünya Bankası için video konuşması yapması istendi ve Zelenskiy, savaşın yol açtığı kayıpları gidermek amacıyla her ay 7 milyar dolar para yardımı yapılması için resmi talepte bulundu. Ancak şimdi Ukrayna’yı yeniden inşa etmenin zamanı değil. Rus birlikleri ilerlemeye devam ederse bu tür önlemlere girişmek yanlış umutlara, boşa enerji ve finansman harcanmasına yol açabilir. IMF ve Dünya Bankası, nasıl bir yaklaşım sergileyeceğini bekleyip görmelidir. Yeniden inşa etmek için fon sağlanması fikri şimdilik bir kenara atılmalıdır. Ukrayna’nın yeniden inşası sadece barış sağlandığı zaman başarılı olacaktır. 

Bununla birlikte Batılı hükümetler, sivil toplum kuruluşları, BM, Dünya Bankası ve IMF, temiz içme suyuna, gıda ve barınmaya erişim gibi temel imkânları sağlamak için Kiev’e insani yardım önerebilir.  Fakat Ukrayna’da barış anlaşması olmadan yeniden inşa safhasına başlamak verimli değildir. Doğal ya da insan kaynaklı bir felaket söz konusu olduğunda toparlanma sürecindeki ilk adım insani yardım sağlamaktır. Bir şeyler istikrara kavuştuğunda, insanlar hayatlarını yeniden inşa ederek devam edebilirler. 

İNSANİ YARDIM ŞART

Ukrayna’da henüz Rusya’nın özel askeri operasyonları devam ediyor ve bu bakımdan kriz resmi olarak sona ermedi. Birçok Ukraynalı çiftçi ya da tarım sektörüyle bağlantılıdır, bu yüzden “her şeyin sırası var” ifadesini anlıyorlar. Bu, projeden olumlu sonuçlar elde etmek için doğru koşullar sağlanıncaya kadar faaliyete girişmeyin anlamına gelmektedir. Ukrayna’nın yeniden inşası, sadece barış sağlandığı zaman adım adım başarılı olacak bir süreçtir. 

Batı’nın gözünde Zelenskiy kahraman bir figür olarak görünüyor, bazıları onu “Ukraynalı Churchill” diye adlandırıyor. Zelenskiy, video bağlantısı yoluyla harika konuşmalar yaptı ve Ukraynalıları direnmesi için birleştirdi. Onun eylemleri övgüyü hak ediyor, ancak onun ve hükümetinin daha gerçekçi düşünmesinin zamanı geldi. Çatışmanın uzaması kaçınılmaz olarak her iki tarafta da daha fazla can kaybı ve daha fazla maddi zarara yol açacaktır. Kiev için en kötü senaryoda onlar ülkelerinin bazı kesimlerini kaybedebilirler. IMF ve Dünya Bankası, barışın sağlanmadığı bir zamanda Ukrayna’nın yeniden inşası konusunda tartışmaları başlatarak iyi bir şey yapmıyor. 

Barışı desteklemek sabır gerektirir. Ayrıca diğer endişeleri de göz önünde bulundurmalıyız. Batı medyası sık sık Ukrayna ordusunu Rusya’ya karşı büyük zaferler kazanmış gibi gösteriyor. Ancak bu gerçek mi yoksa yalan haber mi? Ve eğer yanlışsa, Zelenskiy daha sonra Ukrayna’nın kaybettiğini nasıl açıklayacak? Ukrayna’nın yeniden inşası sadece Rusya ayrıldıktan sonra başarılı olabilir, daha önce değil.