CGTN / Zhou Kai & Zhao Lingjie

Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19. Merkez Komitesi 6. Genel Kurul toplantısını 8-11 Kasım 2021 tarihinde Beijing’de yaptı. Toplantıda, Merkez Komitesi Parti’nin “Geçen Yüzyılda Önemli Başarıları ve Tarihsel Deneyimi” konusundaki “karar” belgesini kabul etti. 

Toplantıdan sonra açıklanan bildiride ifade edildiği gibi, 1921 yılında kurulmasından bu yana Parti, Çin halkının mutluluğu ve Çin ulusunun modernleşmesi arayışını misyonu haline getirmiştir. Misyon odaklı bir parti olarak ÇKP ve onun büyük amacını kapsamlı bir şekilde anlamak bizim için büyük önem taşımaktadır.  

Her ülkenin modernleşmesi, büyük bir itici gücün organizasyonu ve rehberliğinden ayrılamaz. Son 100 yıldır ÇKP, Çin halkını destansı başarılara yol açan zorlu mücadelelerde Çin halkını birleştirmede ve liderlik etmede bu tür önemli bir rol oynadı. Bu süreçteki tüm mücadele, fedakârlık ve oluşum tek bir ana fikri amaçlamıştır: Çin’in ulusal modernleşme rüyasını yerine getirmek.

MİSYON ODAKLI BİR PARTİ

Ulusal modernleşmeyi başarma yolunda ÇKP, başarılı biçimde sayısız zorluğun üstesinden geldi ve eski Çin’in parçalanan ve kaotik durumuna son vermekten, 56 etnik gruba ana vatanlarını inşa etmesi için yorulmadan çalışmaya kadar inanılmaz mucizeleri gerçekleştirmeyi başardı. ÇKP ayrıca, 1,4 milyar insanın gıda ve giyim sorununu çözerek, 770 milyondan fazla insanı yoksulluktan kurtardı ve endüstriyel yapılanmayı hızla geliştirdi, büyük veri pozisyonuna ve yapay zekâ teknolojisine öncülük etti. 

Bu gerçek hikâyeler ve değişiklikler, ÇKP’nin, genellikle siyasi ve sosyal devrim yoluyla belirli bir ideoloji üzerinde yeni bir siyasi düzen ve devlet yaratarak, siyasi ideallerini gerçekleştirmek için kurulan misyon odaklı, siyasi bir parti olarak sorumluluğunu ve yeterliliğini tam olarak göstermiştir. ÇKP, bazı Batılı ülkelerde parlamenter siyaset ve seçim kampanyaları yoluyla çıkarlarının peşine düşen “seçim odaklı” partilerden tamamen farklıdır. 

ÇKP SOSYAL DEVRİME LİDERLİK EDİYOR

ÇKP, reform ve dışa açılma döneminde bir iktidar partisi olarak statüsünü vurgulamasına rağmen, geniş anlamıyla sosyal devrime liderlik etmeye devam ediyor. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in ifade ettiği gibi, insanların daha iyi bir yaşam arzuları her zaman Çinli Komünistlerin çabalarının odağında olmalıdır. ÇKP, Çin halkını modernleştirmek ve Çin’i büyük bir modern sosyalist ülkeye dönüştürmek için devrimci ruhunu ve misyonunu sürdürüyor.

Bildiride bahsedildiği gibi, bu yıl, Parti’nin bu oturumda uzun vadeli uygulamalar yoluyla biriktirdiği ve kazandığı 10 değerli tarihi deneyimi özetlediği, yani Parti’nin modern ve öncü niteliğini koruma gücünü desteklemesini tekrar gözden geçirmek için büyük bir fırsat sağlayan ÇKP’nin kuruluşunun yüzüncü yıl dönümü. Hepsi birbiriyle bağlantılıdır ve Çin halkının mutluluğunu ve Çin ulusunun modernleşmesi için çabalayan ÇKP’nin gerçek arzusu ve misyonuyla ilişkilidir. Misyonunu yerine getirmek için ÇKP, 6. Genel Kurulu’nda kabul edilen karar belgesinde ifade edildiği gibi yol boyunca bir dizi mekanizma ve değerli deneyim geliştirdi. 

“İLK SIRAYA İNSANI KOYMAK”

Diğer taraftan ÇKP’nin deneyimi, kendi ülkelerinde fark yaratmayı umut eden diğer siyasal partiler için dürüst bir paylaşım ve iyi niyetli bir hatırlatıcı olabilir. Örneğin, “ilk sıraya insanı koymak” ÇKP için siyasi bir eylem değil, ancak ciddi bir taahhüttür. Bir sefer krizler ve risklerle karşılaşan ÇKP ve onun parti üyeleri her zaman sözlerini yerine getirmek için elinden geleni yaparlar. 2020 yılında, ani koronavirüs salgınının ortaya çıkmasıyla karşı karşıya kalan ÇKP, kapsamlı liderlik yapmada ve ilgili herkesin koordineli çabalarında temel rolünü oynadı. ÇKP, insanı ve insan yaşamını korumayı diğer her şeyin üstüne koydu ve tam zamanında insanların Covid-19 salgınına karşı mücadelesini başlattı. 

Bugünün dünyasında dış çevre giderek karmaşık bir şekilde büyüdü ve Çin ulusunun modernleşmesi kritik bir anda. ÇKP’nin tarihsel deneyimlerini el üstünde tutması ve sürdürmesi, yeni dönemde onları zenginleştirmesi ve geliştirmesi gerekiyor. Yol boyunca, ÇKP’nin daha büyük bir kararlılıkla hareket edebilmesi ve kuruluş misyonuna sadık kalabilmesini sağlamak için Parti’nin deneyimi ve aklı önemsenmeli ve güvenilir bir biçimde ilerletilmelidir. 

Ulusal modernleşme bütün Çin halkının, büyük bir kantatıdır ve sıkı bir liderliğe sahip hassas ve sorumlu liderlik gerektirir. Misyon odaklı parti olarak ÇKP, ulusal modernleşmeyi başarmak için ulusun bel kemiği olmuştur ve olmaya devam etmektedir.