Xinhua

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, ÇKP Merkez Komitesi Parti Okulu’nun çalışma döneminin açılışında salı günü bir konuşma yaptı. Xi konuşmasında Parti’nin geçen yüzyıldaki tarihsel deneyiminin daha iyi anlaşılması ve iyi şekilde yararlanılması için ÇKP tarihinin incelenmesi, araştırılması, eğitimi ve tanıtılmasının derinleştirilmesi için çaba gösterilmesini istedi.

Tarih gelecekte olacakların önceden görülmesidir ve dolayısıyla, bu kritik anda, Parti’nin tarihinin öğrenilmesinin önemi açıktır. ÇKP, 2021’de kuruluşunun 100. yıl dönümünü kutladı ve bu yıl 20. Ulusal Kongresi’ni toplayacak. Bu şartlarda, öğrenme kampanyası halkın bütün yönlerden büyük bir modern sosyalist ülke kurulmasına inancını güçlendirebilir.

İKİNCİ YÜZYILLIK HEDEFİNE GERİ SAYIM

ÇKP geçen yüzyılda büyük bir yolda ilerledi. ÇKP’nin güçlü liderliği Çin halkının ve ulusunun modern zamanlardaki acı kaderlerini tersine çevirmesine ve bugünün refahını bir gerçeklik haline getirmesine imkân tanıdı. Bu uzun ve dolambaçlı yolda Marksizm Parti’nin çabaları yoluyla zamanın ihtiyaçlarını karşılamak için Çin bağlamına adapte edildi. Xi’nin belirttiği gibi, “Marksist teori bir dogma değildir ama eylemi yönlendiren bir şeydir; pratiğin evrimi ile birlikte gelişmek zorundadır.”

Parti 100 yıl, dünya için ortak bir temel arayarak ve insanlığın ilerlemesi için çalışarak, Çin halkının mutluluğu ve Çin ulusunun yenilenmesine bağlı oldu. Bu Parti’nin halkı ileri doğru götürmek için birleştirme ve yönlendirmekte gösterdiği tarihsel güvendir.

Çin 2021’de bütün yönlerden orta düzeyde refah içinde bir toplum kurmayı tamamladıktan sonra şimdi bütün yönlerden büyük bir modern sosyalist ülke kurmaya girişti. Bu kritik tarihsel kavşakta, tarihsel güveni güçlendirmek özellikle zorunludur.  Çin’in ulusal yenilenme rüyasının gerçekleşmesi için Parti’nin büyük kuruluş ruhunu desteklemek, tarihsel güveni güçlendirmek, birlik ve dayanışmayı desteklemek, savaş ruhunu kuvvetlendirmek ve bütün Parti’yi motive etmenin yanı sıra bütün etnik gruplardan Çin halkının İkinci Yüzyıllık Hedefi gerçekleştirmek için aralıksız çaba gösterilmesi zorunludur.