İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Uluslararası Adalet Divanı’nın İran hakkında aldığı kararın Tahran için yeni bir hukuki zafer olduğunu belirtti.

Uluslararası Adalet Divanı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile İran arasındaki yaptırımlarla ilgili bir karar vermek üzere Hollanda’nın Lahey kentinde bir araya geldi. 16 yargıçtan oluşan heyetin çoğunluğu, Uluslararası Adalet Divanı’nın ABD-İran arasındaki anlaşmazlıkta yargı yetkisine sahip olduğuna karar verdi.

Divan, bugün aldığı kararda ABD’nin İran’ın şikâyetine itirazını haksız bulduğunu açıklayarak reddettiğini duyurmuştu.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Divan’ın kararının ardından sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, ABD yaptırımları nedeniyle Tahran yönetiminin şikâyetini haklı bulan Uluslararası Adalet Divanı’nın kararını hukuki zafer olarak yorumladı.

Zarif, “Uluslararası Adalet Divanı, ABD’nin tek taraflı yaptırımları nedeniyle sunduğu şikâyete Washington yönetiminin itirazını reddetti. Bu İran için 3 Ekim 2018 tarihinden sonra yeni bir hukuki zaferdir.” değerlendirmesinde bulundu.

İran’ın uluslararası hukuka her zaman saygılı olduğunu kaydeden Zarif, “ABD’nin artık uluslararası hukuka saygılı olma zamanı geldi.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sputnik Türkiye