Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu. Özkan, Ukrayna’daki gelişmeleri ve Avrupa’ya yansımalarını değerlendirdi.

Yusuf Özkan açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bir taraftan sıcak çatışmalar devam ediyor, bir taraftan da uluslararası alanda diplomatik satranç sürüyor. Bugün gözler Kiev’de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşmesinde olacak. Türkiye’nin ara bulucuk çalışmaları devam ediyor. Batı basınında Türkiye’nin sorunun barışçıl yollarla çözüme kavuşmasının yönündeki çabalarına dikkate çekiliyor. Bu nedenle de Çavuşoğlu’nun temaslarının önemine vurgu yapılıyor.

Ukrayna ile Rusya arasında görüşmeler sürüyor ancak şu ana kadar somut bir ilerleme görülmüş değil. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, bu konuda Rusya’yı suçladı ve ‘Rusya’nın müzakere ediyormuş gibi yaptığını ama aslında kafaya silah dayayarak böyle müzakere pek mümkün görünmüyor.’ açıklamasında bulundu. Le Drian, müzakereler konusunda temkinli iyimserliğe rağmen çokta fazla beklentiye girilmemesi gerektiğini savundu.

Mariupol şehrinde bir tiyatro binasının vurulduğu belirtildi. Batı kaynakları ve Ukrayna tarafı bu saldırının Rusya tarafından yapıldığı öne sürüldü. Kremlin’den yapılan açıklamada ise bu yalanlandı ve özellikle Ukrayna’daki aşırışı sağcı Azov Taburu’nun kanlı bir provokasyonu olduğu belirtildi. Zelenskiy bugün Almanya Parlamentosunun alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde video konferans yöntemiyle bir konuşma yapacak.

“BM’DE ULUSLARARASI ADALET DİVANI’NIN KARARI ELE ALINACAK”

Zelenskiy’in başvurusu üzerine Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı oturuma geçen hafta başlamıştı. Dün nihai kararını verdi ve 13 yargıç 2 aleyhte oya rağmen bu kararı aldı. Bir an önce oradaki çatışmaların durdurulmasını istiyor. Bu konuda da Batı ile Moskova arasında yoğun bir tartışma sürüyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) bugün toplanacak. Ukrayna operasyonundan sonra 9 kez bir araya geldiler. Bugünkü toplantıda bölgede yaşanan gelişmeler hem de Uluslararası Adalet Divanı’nın kararının nasıl uygulanacağı konusunun ele alınması bekleniyor.

Herkesin merak ettiği konu operasyon sonrası Rusya’nın nerede duracağı ve bu işin nereye varacağı konusuydu. Eski NATO Savunma Direktörü Tim Coster, ‘Artık sırada Moldova’nın olduğunu söylemek sürpriz olmaz.’ dedi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de bu yöndeki niyetini dile getirdi ve Doğu kanadının daha fazla güçlendirileceğini kaydetti.

Rusya müzakerelerde Avusturya ve İsveç modelinde uzlaşma sağlanabileceği mesajını verdi. Aslında Rusya’nın başından beri savunduğu tezlere yakın bir açıklamaydı. Daha öncesinde denenmiş bir durum. Özellikle Avusturya’da işgal sonrası bu hayata geçirildi. 1955’ten beri Avusturya anayasasında tarafsızlık ilkesi yer alıyor. Yine İsveç de benzer bir karar aldı. Her iki ülke Batı ile hareket etse de kendi topraklarında yabancı askerlere ve üslere izin vermiyor.

HOLLANDA’DA YEREL PARTİLERİN BÜYÜK BAŞARISI

Hollanda yerel seçimler yapıldı. Dün akşam sandıklar kapandı ve oy sayımı da büyük ölçüde tamamlandı. Yine beklendiği gibi yerel partilerin güçlü bir şekilde sandıktan çıktığı bir seçim oldu. Yerel partiler, daha önce yüzde 28 olan oy oranı yüzde 36’lara çıkardı. Hollandalı seçmelerin özellikle konut sorunu ve güvenlik gibi gerekçelerle yerel partileri destekledikleri belirtiliyor. Ulusal partilerin ciddi anlamda oy kaybettiklerini söyleyebiliriz. En büyük sürprizi sosyal demokratlar yaptı. Yıllar sonra Amsterdam’da büyük bir zafer elde ettiler. Aşırı sağcı ve Avrupa Birliği’ni (AB) destekleyen partiler de sınırlı bölgelerde seçime katılmalarına rağmen kendi çerçevelerinde önemli başarılar elde ettiler.

“MACRON, KAMUOYU YOKLAMALARINDA ÖNDE”

Ukrayna’daki gelişmeler nedeniyle Fransa’daki seçim kampanyaları biraz sönük geçiyor. Son yapılan kamuoyu yoklamalarında Cumhurbaşkanı Macron ilk turda rahat bir şekilde önde görünüyor. Seçmenlerin yaklaşık yüzde 30’u Macron’u destekliyor. İkinci sırada yüzde 17 oy oranı ile aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Le Pen var. Büyük beklentilerle adaylığını açıklayan aşırı sağcı Eric Zemmour ise yüzde 12, cumhuriyetçilerin adayı Valerie Pecresse’nin de yüzde 12’ye yakın bir oy oranı var. Bu sonuçlara göre, Macron’un ilk turda seçimden zaferle çıkması büyük olasılık. Asıl tartışma ise ‘ikinci turda neler olacak?’ konusu. Kimlerin aday olacağı, hangi aday üzerinde birleşileceği tartışması yaşanıyor.”