Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Grossi, 20 Şubat’ta İranlı yetkililerle görüşmek üzere Tahran’a bir ziyaret gerçekleştirecek.

UAEA’dan yapılan yazılı açıklamada, Grossi’nin, Ajansın bu ülkede yürüttüğü temel doğrulama çalışmalarını sürdürebilmesi için her iki tarafın uzlaşacağı bir çözüm bulmak üzere cumartesi Tahran’a gideceği bildirildi.

Açıklamada, “(İran’ın Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması NPT kapsamında uygulanan) Ek Protokol ve Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) çerçevesinde uyguladığı ‘gönüllü şeffaflık önlemlerini’ 23 Şubat’tan itibaren durdurma kararını görüşmek üzere Başkan Grossi, geçen hafta İran’a bir ziyaret gerçekleştirme teklifinde bulundu. Zira (alınan kararların) UAEA’nın bu ülkede yürüttüğü doğrulama ve izleme faaliyetleri üzerinde ciddi bir etkisi olacaktır.” ifadesine yer verildi.

İran’ın, Birleşmiş Milletler (BM) Viyana Ofisi Daimi Temsilcisi Büyükelçi Kazım Garib Abadi de Twitter üzerinden, UAEA Başkanı Grossi’nin ülkesine gideceğini açıklamıştı.

Büyükelçi Abadi, 15 Şubat’ta yaptığı açıklamada, 23 Şubat’tan itibaren NPT kapsamında uygulanan Ek Protokol’den ayrılacaklarını resmen UAEA’ya bildirdiğini duyurmuştu.