Uluslararası Müze Günü bugün kutlanıyor. Bu yıl müze gününün teması, “Müzelerin geleceği: Restorasyon ve yeniden şekillendirme” olarak belirlendi.

Çin Ulusal Kültürel Miras İdaresi, salgın sonrasında Çin’deki müzelerin uluslararası iş birliğini güçlendirerek çeşitli zorlukların üstesinden gelmek için tüm dünyadaki müzelerle ortak çaba harcayacağını açıkladı.

Dünya çapında salgın önleme ve kontrolünün normalleştiği bir dönemde, müzelerin çeşitli zorluklara yanıt vermesi, işlevleri ve gelişim yönlerini zamanında ayarlaması ve yeni gelişme modellerini aktif olarak keşfetmesi gerekir. Bu tüm dünyadaki müzelerin yüzleşmesi gereken bir sorun.

Uluslararası Müzeler Birliği (ICOM) Başkan Yardımcısı ve Çin Müzeler Birliği Başkan Yardımcısı An Laishun, bu yılki Uluslararası Müze Günü temasının müzelerin normal bir hale dönüştürülmesi ve müzelerin toplumsal imajının yeniden şekillendirilmesi hususunda özel anlam taşıdığını belirtti.

UNESCO tarafından yayınlanan en son rapora göre, salgından dolayı dünya çapındaki müzeler 2020 yılında ortalama olarak yaklaşık 150 gün kapatıldı. 2020 yılında elde edilen gelir 2019’a göre yüzde 40 ila 60 oranında azaldı.

Çin’deki müzelerin ortalama kapanma süresi geçen yıl 30 günden azdı. Çin en kısa kapanma süresine sahip ülkelerden biri oldu.

Çin Ulusal Kültürel Miras İdaresi Başkan Yardımcısı Guan Qiang, dünya çapında salgın tedbirlerinin normalleşmesiyle, müzelerin uluslararası iş birliğinin son derece önemli olduğunu, bu iş birliğinin farklı medeniyetler arasındaki iletişim ve karşılıklı öğrenmeyi güçlendirerek insanlığın kader ortaklığının oluşumuna destek sağlayabileceğini kaydetti.

Yeni dönemde müzelerin küresel iletişiminde yeni medya yönetimlerinin kullanılması gerektiğini savunan Guan, Çin medeniyetinin dünyadaki etkisinin artırılması gerektiğini söyledi.