Global Times

Uluslararası Para Fonu (IMF) salı günü küresel büyüme öngörüsünü, haziranda açıkladığı yüzde 6’dan yüzde 5,9’a indirdi. Bu değişiklik asıl olarak gelişmiş ülkelerle ilgili. IMF, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) için büyüme beklentisini yüzde 1 azaltarak yüzde 6’ya indirdi. Almanya, İngiltere ve Japonya için büyüme beklentisi sırasıyla yüzde 0,5, 0,2 ve 0,4 azaltıldı. IMF ayrıca Çin için büyüme beklentisini yüzde 8,1’den yüzde 8’e indirdi.

Küresel ekonomik toparlanmanın hızı küresel tedarik zincirindeki düzensizlik ve Covid-19 salgının devam eden etkisi yüzünden zayıfladı. ABD gibi Batılı ülkeler kamuoylarını gelen Noel döneminde “boş raflarla” karşılaşabilecekleri konusunda uyardı.

İki sorun Çin’i de etkiliyor. Çin gayrimenkul devi Evergrande ve durgun emlak piyasasının temsil ettiği bir borcunu ödeyememe durumu ile yüz yüze. Elektrik tedarik sorunu da ayrıca Çin ekonomisini gölgeliyor.

TEDARİK ZİNCİRİNDEKİ AKSAMALAR BÜYÜYOR

IMF’nin Çin’in beklenen büyümesinde yaptığı azaltma küçük, bu dış dünyanın Çin’in makro düzenleme yeteneğine güvenini yansıtıyor. Çin çarşamba günü, güçlü olan eylül verilerini açıkladı. Yine eylülde Çin çok az görülen Covid-19 vakaları elektrik kıtlığı ve Evergrande vakası dâhil bir dizi sorunla karşılaştı ve bu sorunlar ekonomik gelişme alanını daralttı. Bu sorunlar gerçek sorunlar ve ekonomi üzerinde kalıcı etkileri olabilir. Ekonomik toparlanma şu anda uluslararası rekabetin asıl savaş alanı. Ancak, her büyük güç beğensin ya da beğenmesin. Ekonomik toparlanma farklı şekillerde siyasileştirilecek. Çin ve ABD tamamen farklı salgın önleme önlemleri aldılar ve iki ülke sert bir siyasi oyun içinde. Çin ekonomik toparlanmanın zorluklarını daha etkin biçimde yendi, dolayısıyla daha fazla kapsamlı güven yaratacak. Bu güven de Çin’in ABD’ye direnmesi için güçlü bir temele dönüştürülecek.

Tedarik zincirindeki aksamalar artıyor. ABD, Çin ile bazı kilit tedarik zincirlerini proaktif biçimde engelleyen ilk ülkeydi ama Washington bunu takip eden Covid-19 “seline” hazırlıklı değildi. Tedarik zincirinin daha ne kadar karışık halde kalacağı belli değil. ABD’nin müttefikleri ile müzakere ortamı da tedarik zincirini kurtarmak mı istediği yoksa Çin’i dışlayan kilit tedarik zincirleri geliştirmeye devam mı edeceğine göre değişiyor. Yine de Çin’in tedarik zinciri karmaşası içindeki bir dünyanın en dayanıklı ve kendini düzenleyen ülkelerinden biri olduğunu kanıtladığına dikkat çekmek gerekir. Çin imalat sanayi, büyük ölçeği ve dünyadaki en tam kategorileri ile, kapsamlı bir rol oynadı. ABD ile Batılı ülkeler birçok alanda Çin mallarına bağlılar ve alternatif bir strateji uygulamanın zor olduğu kanıtlandı. Amerikan iş dünyasının baskısı altında Biden yönetiminin Çin ürünlerine getirilen ek gümrük vergilerinde bir istisna mekanizması kurmak ve Çin ile ABD arasında “yeniden birleşmeyi” önerdiği söylenebilir.

ÇİN’İN EKONOMİK STRATEJİK DURUMU GÜÇLÜ

Çin’in ekonomik stratejik durumu sağlam ve avantajları sürekli ortaya çıkıyor. Ancak, bir dizi özel sorun da gün ışığına çıktı ve ülkenin aşırı karmaşık bir ortamda ilerleyebilmesi için bu sorunları çözmek için kurumsal kapasitemizi seferber etmemiz gerekiyor. Enerji kıtlığını çözme çalışmalarını hızlandırmalıyız. Enerji sorunu ekonominin talep tarafının hareketli olduğunu ve aynı zamanda olumlu ögeler içerdiğini gösterdi. Elektrikle ilgili olarak, kömür fiyatlarından elektrik fiyatlarına, bunların dengesizliğine ve elektriğin mantıklı dağıtımına kadar, bütün bun makro kontrol bakımından tipik sorunlar. Merkezi hükümetin olaylar ile gerçeklere dayalı düzenlemeler getirmesi ve sınırlamaları aşmaktan çekinmemesi gerekiyor. Bu şekilde, dengeli bir elektrik arzı gerçekleştirilebilir.

Diğer sorunları çözmenin anahtarı da pratik ve gerçekçi bir yaklaşım göstermek. Bazı bölgelerde az sayıda Covid-19 vakaları kesinlikle olacak. Eğer değişik bölgelerdeki kontrol ve önleme çabaları Shanghai’da olduğu gibi kesin ve doğru olursa, ulus ölçeğinde önleme ile kontrolün etkililiği büyük ölçüde artar ve ekonomi üzerindeki olumsuz etki daha da azaltılır.

Çin ekonomisini güçlendirme kapasitesine sahip. Geçen birkaç yılda, dış baskıya başarıyla direndik ve Çin ekonomisi üzerindeki dış yıkımı kontrol altına aldık. Çin ekonomisinin karşı karşıya olduğu zorluklar daha çok iç sorunlar ve Çin bu zorlukları düzeltme inisiyatifine sahip. Ülke ekonomisini daha iyi geliştirme konusunda sağlam bir rota ve kararlılık taşıyor. Halkın daha iyi bir yaşam için güçlü bir talebi var. Bölgeler pratik işleri yaptığı ve zorluklara göğüs gerdiği sürece, ekonomik toparlanma ve gelişmeyi hızlandırma kapsamlı yeteneğimiz diğer büyük ekonomilerin önünde olmaya devam edecektir.