Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, 26 Mayıs’ta istihbarat servislerine yeni tip koronavirüsün (Covid-19) kaynağına dair araştırmaları hızlandırarak, virüsün enfekte bir hayvandan mı yoksa bir laboratuvar kazasından mı kaynaklandığını tespit etme talimatı vermiş, 90 gün içinde bir rapor hazırlanmasını istemişti.

Bu gelişme, Washington’un salgını siyasallaştırma amacını bir kez daha ortaya koydu.

Biden, aynı zamanda, Çin’in uluslararası soruşturmalara katılması için ortaklarıyla iş birliği yapmaya devam edeceklerini belirtti.

ABD’deki bazı kesimler, salgındaki duruma dair yanlış değerlendirmelerde bulunarak, aşılamanın geniş boyutlara ulaşmasıyla salgının sonuna yaklaşıldığını düşünüyor.

Kendilerinden hesap sorulmasından endişelenen bu kesimler, “günah keçisi” bulmaya çalışıyorlar.

Diğer yandan, Biden’in kararı, ABD’de iki siyasi partinin de Çin’e karşı sert tavır takınmayı, daha fazla oy kazanmak için verimli bir yöntem olarak gördüğü tuhaf bir siyasi ortamın var olduğunu da yansıtıyor. Daha derin bir değerlendirme yapılırsa, bunun Amerikan sisteminin “aşırı egoizmi”nden kaynaklı içsel bir kusuru olduğu söylenebilir.

Virüsün kaynağının bulunması küresel bir görev. Dünyanın çeşitli bölgelerinde erken tarihlerde Covid-19 virüsleri tespit edildi. Bu bağlamda, virüsün kaynağına dair araştırmalar, birçok ülke ve bölgede gerçekleştirilmeli.

Salgından en ciddi şekilde etkilenen ABD, iş birliği yönünde tavır göstererek ülkedeki ilk vakanın ne zaman görüldüğünün araştırılmasına izin vermeli. ABD, Maryland’daki Fort Detrick biyolaboratuvarının aniden kapatılmasından sonra, belirtileri Covid-19’a benzeyen EVALI salgınının patlak vermesi ve yurt içi ve yurt dışındaki gizli biyolaboratuvarlarında insanların ölümcül mikroorganizmalara maruz kalmasının yol açtığı kazalar hakkındaki gerçeklerin bulunmasının yanı sıra Covid-19’un kaynağına dair küresel ölçekte araştırmalar yapılmasına destek vermeli.

Virüsün kaynağının bulunması, siyasi yollara değil, bilimsel yöntemlere dayanmalı. ABD’deki bazı kesimlerin, sorumluluklarını Çin’e atma çabaları başarılı olmayacak. ABD, acaba ne zaman Çin gibi virüsün kaynağına dair araştırmalar yapmak üzere Dünya Sağlık Örgütü’nü (DSÖ)  davet edecek? ABD, tüm dünyaya bir cevap borçlu…